Velká Británie Londýn

Fotografie: Simon & His Camera | Licence: CC 2.0

0

Londýn – Část první – Historie

Hlavní město Velké Británie Londýn patří k jednomu z nejvýznamnějších měst světa. Londýn navštíví ročně několik desítek miliónů lidí, protože má bohatou historii a najdeme v něm spoustu pamětihodností, muzeí, galerií a nebo divadel. V současnosti je Londýn důležitým obchodním centrem.

Historie Londýna

První osídlení oblasti dnešního Londýna se datuje kolem roku 43 n. l., kdy zde Římané založili vesnici Londinium. Poté se v průběhu let z této malé vesničky stalo město, které obývali Anglossasové a z Londýna se stávalo důležité politické a obchodní centrum. V roce 1013 bylo město dobyto Dány. Po bitvě u Hastings v roce 1066 dostal město zpátky pod anglosaskou nadvládu Vilém Dobyvatel.

V 12. století se z Londýna oficiálně stalo hlavní město Velké Británie. Ve 14. století město zasáhla morová epidemie kvůli které zemřela skoro jedna třetina obyvatel. Mor se pak objevil znovu v roce 1666, kdy navíc Londýn zasáhl velký požár. Ovšem jak už to bývá, všechno zlé je k něčemu dobré, tak díky tomuto požáru mor vymizel z ulic Londýna.

V následujících letech Londýn vzkvétal a v 18. a 19. století dosáhl svého vrcholu, kdy se z Londýna stalo největší město světa. V Londýně bylo jako vůbec v prvním město postaveno metro. K menšímu úpadku města došlo během druhé světové války, kdy bylo město bombardováno a ztráty na životech se vyšplhaly k 30 000.
V současnosti lze Londýn vnímat jako symbol britské historie, ekonomické jistoty, ale zároveň kultury, neboť nedávno se v něm konaly Olympijské hry – Londýn 2012.

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑