Velká Británie no image

Fotografie: | Licence: CC 2.0

0

Liverpool – Domov Beatles a fotbalu

Liverpool je město a metropolitní distrikt v severozápadní Anglii na pobřeží Mereseyské zátoky. Obývá jej více než půl milionů obyvatel a bývá spojován s populární hudbou a fotbalem (Liverpool FC) i přes to, že má turistům rozhodně co nabídnout zejména v oblasti architektury.

Historie Liverpoolu

Vznik Liverpoolu se datuje až na počátek 13. století (1207), kdy obdržel status distriktu. Avšak ještě o 300 let později zde žilo pouze asi 500 obyvatel. První polovina 18. století přinesla rozvoj obchodu s otroky a Amerikou (zejména oblastí Karibiku). Už v roce 1699 však vyplula z města první otrokářská loď do Afriky a Liverpool začal na obchodu s otroky velmi rychle bohatnout. V roce 1715 zde vznikl první mokrý dok ve Velké Británii a na počátku 19. století proudilo Liverpoolským přístavem 40% světového obchodního obratu. V Britském impériu byl Liverpool přístavem číslo dvě hned za Londýnem. Krize na počátku 20. století a zejména intenzivní nálety během 2. světové války však přinesly útlum ekonomického růstu.

Hlavní památky města

Asi nejikoničtější památkou Liverpoolu je dodnes stojící Albertův dok, který byl v roce 2004 spolu s dalšími úseky liverpoolského pobřeží zapsán na seznam UNESCO, neboť dodnes odráží velký význam, který mělo město pro rozvoj námořního obchodu a technologický vývoj doků. V samotném doku nalezneme největší koncentraci historických chráněných budov v celé Velké Británii, námořní muzeum Merseyside Maritime Museum a jedná se zároveň o nejnavštěvovanější britskou turistickou atrakci mimo Londýn.

Další zajímavou lokalitou je Pier Head, nacházející se v centru na samotném pobřeží. Stojí zde tzv. Tři Grácie, nejznámější budovy v Liverpoolu. Patří sem Royal Liver Building, Cunard Building a Port of Liverpool Building.

Z náboženských staveb vyniká zejména městský farní kostel Our Lady and St. Nicholas, postavený v roce 1257 poblíž nábřeží a anglikánská Liverpoolská katedrála, jejíž stavba započala v roce 1904 a kompletně byla dokončena až v roce 1978. Jedná se o největší katedrálu v Británii a 5. největší na světě.

Nejstarší budovou v centru města je bývalá charitativní škola pro chudé Bluecoat Chambers a od roku 2008 má Liverpool novou nejvyšší budovu, kterou se stal moderní mrakodrap West Tower.

Hudba

Liverpool bývá právem označován jako Světové hlavní město popové hudby. Pochází odtud nejúspěšnější mužská (Beatles) i ženská (Spice Girls) kapela v historii hudby.

Nejslavnější kapelou, která zde vznikla, byli bez pochyby v 60. letech Beatles. V centru města dodnes funguje noční klub The Cavern Club, kde tato legendární kapela ve svých začátcích koncertovala, což z něj dělá vyhledávaný cíl turistů.

V Liverpoolu také sídlí nejstarší dosud fungující symfonický orchestr ve Velké Británii, Královský liverpoolský symfonický orchestr.

Počasí v Liverpoolu

Památky v Liverpoolu

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑