Portugalsko

Fotografie: Amina Tagemouati | Licence: CC 2.0

0

Lisabon – Nejdelší most v Evropě a pohádkové tramvaje

Lisabon nebo také Lisboa (čte se Ližbó) je hlavním městem Portugalska a je také suverénně největším městem v celé zemi. Lisabon v překladu znamená bezpečný přístav a svůj přístav zde měli již Féničané v 12. stol př. n. l., město má tedy skutečně hluboké kořeny. Letenka do Lisabonu stojí něco kolem sedmi tisíc, pokud však máte štěstí, tak občas se dá pořídit akční letenka za cca čtyři tisíce.

Město leží na řece Tejo, která přitéká ze Španělska. Lisabon leží těsně před jejím ústím do moře. Přes Tejo je tu vystavěn nejdelší most – Vasco da Gama, který je se svou délkou sedmnácti kilometrů nejdelším v Evropě. Unikátní město na konci Evropy a začátku Atlantského oceánu. Město plné nádherných památek z dob objevných cest. Skoro tři miliony obyvatel obývají toto unikátní a přitažlivé město. Po Lisabonu se můžete svézt speciálními tramvajemi, které vypadají jako z pohádky, ale běžně se v nich přepravují místní obyvatelé. Dalším zajímavým veřejným prostředkem je lanovka, která vás vyveze na vyhlídku.

První kroky většinou vedou na prohlídku hradu Sao Jorge nebo-li hrad Svatého Jiří. Z tohoto hradu je k vidění krásný pohled na celý Lisabon včetně zmiňované řeky a mostu. Vstupné tu stojí sedmi Eur a v turistické sezoně mají otevřeno denně. Z hradu se většinou schází do stylové maurské čtvrti Alfama, kterou se proplétají středověké uličky. Zemětřesení na konci 18. století mělo katastrofální následky. Hrad Svatého Jiří byl poničen a ocitl se v troskách. K novému životu se hrad probudil až po roce 1938, od této doby probíhala důkladná rekonstrukce celého areálu.

Portugalským koloritem je bezpochyby Obchodní náměstí Praca do Comércio v centru Lisabonu. Je to jedno z největších a zároveň nejkrásnějších náměstí v Lisabonu. Má zajímavou polohu a je ohraničeno třemi stejnými bloky domů.

Lisabonská katedrála, celým názvem Santa Maria Maior de Lisboa je nejstarší a tím i nejvýznamnější katedrálou ve městě. Trochu připomíná oprýskanou verzi slavnější katedrály Notre Damme. Nicméně uvnitř je o to velkolepější a krásnější. Na katedrále se přitom podepsalo hned několik architektonických stylů.

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑