Řecko Lefkada

Fotografie: Princess_CI | Licence: CC 2.0

0

Lefkada – Královna řeckých pláží

Lefkada je další ze sedmice řeckých ostrovů ležících u západního pobřeží Řecka, které se souhrnně nazývají Jónské ostrovy. Patří mezi ně mimo jiné i Korfu a Zakhyntos. Jméno ostrova je odvozeno z řeckého Lefkos – bílý. Toto označení si ostrov získal díky bílým skalám lemujícím především jeho jižní pobřeží.

Dostupnost Lefkady

Lefkada je domovem pro necelých 23 tisíc obyvatel a leží mezi ostrovy Korfu a Kefalonie jen pár kilometrů od řecké pevniny, se kterou je spojena umělou hrází a zvedacím mostem. Díky němu je možné dojet na ostrov i automobilem. Pro české turisty je Lefkada stejně jako ostatní Jónské ostrovy lákadlem také díky faktu, že se na ostrovy letecky z Prahy dostanou za pouhé 2 hodiny.

Hlavní město Lefkada

Hlavní město Lefkada je situováno na severu ostrova a historicky je již třetím hlavním městem. Prvním známým centrem zde bylo město Nyrikos. Po něm přebralo ve 14. století štafetu město Santa Maura a od roku 1684 drží tento statut Lefkada.

Místní pláže

Lefkada si získala svou oblibu mezi turisty především díky překrásným plážím. Nejznámějšími je bez pochyby pláž Porto Katsiki, kterou je možné každoročně najít v žebříčcích nejlepších pláží na světě a je považována za nejkrásnější pláž v Řecku. Jedná se o relativně malou, asi 300 metrů dlouhou pláž na západním pobřeží Lefkady.

Dalšími oblíbenými plážemi jsou Kalamitsi, Egremni a Milos. Častou zastávkou turistů je i pláž Gyra, a to především díky čtveřici dnes již nefunkčních větrných mlýnů, které zde stále stojí.

Tipy na výlety

Ve městě Santa Maura dodnes najdeme na umělém ostrově o rozloze 45 metrů čtverečních středověkou šestibokou pevnost dokazující významné postavení města v historii. Centrum pevnosti pochází ze 14. století. Město Vasiliki na jižním pobřeží ostrova je zase oblíbenou zastávkou pro surfaře a windsurfaře. Zároveň odsud funguje lodní spojení trajekty na ostrovy Kefalonie a Ithaka.

Kromě výletů na pláže po Lefkádě a na přilehlé ostrovy (ostrov Scorpios – tzv. Onasisův ostrov) není od věci vydat se také do hornatého centra ostrova. Zdejší spodní vody propůjčují ostrovní fauně a flóře překvapivou rozmanitost a zároveň zde tvoří hned několik nádherných vodopádů.

SLOVNÍČEK
Καλημερα [kalimera] Dobré ráno nebo také dobrý den v řečtině
Καλησπέρα [Kalispera] Dobrý večer v řečtině
Stifádo Dušené hovězí maso s cibulkou v rajčatové omáčce

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑