Ukrajina Kyjev

Fotografie: Juanedc | Licence: CC 2.0

0

Kyjev – Zlatá brána, vodka a Lenin

Kyjev, hlavní město Ukrajiny, leží při rozlehlé řece Dněpr na severu země. Vítá nás mezinárodní letiště Kyjev Borispol. Při přistávání vidíme okolní bažiny a řečiště Dněpru, obdělané pole, lesy a prašné cesty. Od letiště vede široká dálnice do centra Kyjeva, ovšem letiště je dost daleko a cesta nám taxíkem zabere více než půl hodiny. Město nestojí na rovině, neustále se trmácíme z kopce a do kopce. Moderní budovy se tu prolínají s historickými i se starými a zchátralými budovami.

Náměstí nezávislosti je centrální náměstí v Kyjevě. Na náměstí je šest fontán, sloup nezávislosti a umělý vodopád. Během celého roku můžete obdivovat nespočet přehlídek, koncertů, festivalů a dalších městských atrakcí a svátků konajících se na tomto náměstí.

V Kyjevě najdeme hned několik chrámů a kostelů. Mezi ty nejznámější patří Chrám sv. Ondřeje nebo Chrám sv. Vladimíra. Na seznamu světového dědictví UNESCO jsou zapsány hned dvě Kyjevské památky. První z nich je klášter Kyjevskopečerská lávra, což je rozsáhlý komplex rozkládájící se na břehu Dněpru. Druhou je pak Katedrála sv. Sofie.

Kromě těchto památek mi učarovala i Kyjevská opera a socha Lenina, který je přece věčný. Na neorenesanční styl budovy opery je našinec jako potomek rakouskouherského císařství u divadel zvyklý. Ale vždycky potěší být v takovém hezkém, i když trochu přeplácaném prostředí (nad barokními kostely taktéž neohrnujeme nos).

Další významnou kyjevskou památkou je Zlatá brána, která byla postavena již v 11. století a fungovala jako vstupní brána do opevnění, které se nacházelo na uzemí dnešního hlavního města Ukrajiny. Dnes slouží tato památka jako muzeum a pokud se ji rozhodnete navštívit, tak ji najdete poblíž stanice kyjevského metra Zoloti Vorota.

Nenapadalo mě, že jsem jedním z posledních Čechů, kteří věčného Lenina vidí. Měsíc po našem odjezdu začali statisíce Ukrajinců protestovat v Kyjevě proti vládě a prezidentu Viktoru Janukovyčovi. Organizátoři hovoří až o milionu protestujících, kteří požadují návrat ke sbližovacímu procesu s Evropskou unií. Demonstranti odmítající příklon k Rusku už strhli sochu Lenina v centru metropole.

Ukrajina je pochopitelně přikloněna k vodce. V místních supermarketech tu mají druhy vodky své regály, jako se u nás prodává víno. V hospodách a barech se pije na stakany, což je objem asi jedné deci. Vodka se zapíjí džusem, ale Ukrajinci vodku s džusem nemíchají. Na veřejnosti se ovšem alkohol popíjet nesmí, raději volte lahev schovanou do papírového sáčku jako v Americe.

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑