Polsko no image

Fotografie: | Licence: CC 2.0

0

Kudowa-Zdrój – Lázně Chudoba

Lázeňské město v povodí Metuje, leží v jihozápadním Polsku při hranicích s Českou republikou. Přitažlivá je jeho lokace jen několik málo km (8km) od českého města Náchod. Město má 11 000 obyvatel a je součástí Českého koutku. Zajímavé je, že je to jiný stát, kde se mluví jinou řečí, mají jiné tradice a zvyky, a přesto leží coby kamenem dohodíš.

Chudoba je jedním z nejstarších lázeňských měst v Polsku i v Evropě, existují už od 15. století. Mezi významné hosty lázní ve své době patřili J.W. Von Goethe, W. Churchill, A. Jirásek nebo F. X. Šalda.

Dnes se v lázních léčí onemocnění srdce a oběhového systému. Z 9 pramenů se využívá pět, které obsahují alkalicko-zemité a arseno-železité kyselky. Přijet ochutnat můžete i vy. Prameny vyvěrají v parku, jehož osou je Chudobský potok.  Parku vévodí hlavně budova sanatoria Polonia z roku 1905. Zavítejte i do pavilonu , uvnitř se občerstvěte v luxusní kavárně nebo vinárně, nakupte suvenýry a pokochejte se palmami. K vidění jsou tu i obrazy profesora Arpada von Molnara z vídeňské AVU.

Park je nádherně upraven, po celém jeho území jsou lavičky, najdete zde i dětské hřiště.  Co se týče zeleně je město nadprůměrné. Zajímavým je park, ve kterém se nacházejí makety hudebních nástrojů a jiné sochy ( známá je Muž s konví, na které je nápis Kudowa- Zdrój).  Kdo rád fotografuje, určitě zde najde mnoho objektů.

Zajímavostí je, že se v blízkosti v Bludných skalách natáčel film Letopisy Narnie.

Z tipů na návštěvu bych vyzdvihla především Muzeum lidové kultury Sudetského mezihoří, Kostnici u fary sv. Bartoloměje, zmiňované Bludné skály nebo Aquapark- vodní svět.

Město je známé ale hlavně svými tržnicemi, kde lze levně nakoupit opravdu všechno, od oblečení až po jídlo.

Kudowa-Zdrój

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑