Chorvatsko Krk

Fotografie: dmytrok | Licence: CC 2.0

1

Krk – Populární cíl turistů, historiků a jachtařů

Chorvatský ostrov Krk se nachází jen pár kilometrů od pevniny nedaleko významného města Rijeka. Krk patří do souostroví Kavarenských ostrovů a zároveň je druhým největším jadranským ostrovem. S pevninou Krk pojí téměř kilometr a půl dlouhý betonový most. Nedaleko tohoto mostu v městě Omišalj na severu ostrova se nachází Rijecké mezinárodní letiště.

Kromě populárních pláží a turistických středisek vyniká Krk svými historickými a kulturními památkami. Stejně jako na mnoha dalších známých chorvatských ostrovech (Hvar, Korčula) i na Krku během středověku sílil vliv Benátské republiky.

Hlavní město Krk

Správním střediskem ostrova je stejnojmenné město Krk ležící na západním pobřeží. Středověké centrum obehnané původními historickými hradbami patří mezi hlavní turistická lákadla. Nejvýznamnější stavbou ve městě je pravděpodobně Mariánská katedrála přestavěná z původní křesťanské baziliky z 5. století. Kromě architektury je velmi cenný také interiér katedrály.

V okolí města se nachází velké množství hotelů, kempů a s nimi spojených pláží. Většina zdejších pláží se může pyšnit tzv. Modrou vlajkou – oceněním za čistotu pláže. Asi 6 km od Krku leží ve vnitrozemí nejvzácnější památka ostrova, malý kostelík sv. Donáta z předrománského období.

Další zajímavá místa na ostrově

Na jihovýchodě Krku leží přístavní město Baška, známé turistické středisko vyhlášené třeba pěstováním vína nebo krásnými oblázkovými plážemi. Velkou popularitu má tato lokalita zejména u českých turistů. Důkazem budiž fakt, že už od začátku 20. století na ostrově velmi aktivně působil Klub českých turistů. Nad městem stojí románský Kostelík svatého Jana a nedaleko Bašky se rozkládá nejvyšší vrchol ostrova Krk, 568 metrů vysoká hora Obzova.

Při návštěvě Krku si určitě dopřejte výlet do malebné obce Dobrinj, která se rozkládá ve svahu kopce na severu ostrova. Jedná se totiž o nejstarší město na ostrově a významné středověké kulturní středisko. Z památek určitě zaujme kostel sv. Štěpána z 12. století.

V poslední době roste popularita přístavního městečka Punat. Rozkládá se v prostorné zátoce na jihozápadě ostrova a kromě produkce velmi kvalitního olivového oleje disponuje známým a hojně využívaným kotvištěm pro jachty.

Kudy na Krk

Ostrov Krk je pohodlně dosažitelný díky výše zmíněnému mostu, který jej spojuje s pevninou. Další možností je cesta letadlem na zdejší Rijecké letiště. Nedaleko od města Krk leží přístav Valbiska umožňující trajektové spojení na ostrovy Cres a Rab.

Počasí na Krku


Ostrov Krk

Štítky:


Jedna odpověď k Krk – Populární cíl turistů, historiků a jachtařů

  1. Jarda Pacák says:

    Jestli se vám na Krku líbí, doporučuji ubytování zajistit tady http://www.ubytovanivchorvatsku.cz/krk/baska.php Jsou tam kontakty na majitele apartmánů, takže to bude levnější než přes cestovku apod.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑