Řecko Kréta

Fotografie: Miguel Virkkunen Carvalho | Licence: CC 2.0

0

Kréta – Domov mínojské civilizace

Největším řeckým ostrovem je Kréta. Jedná se o převážně hornatý ostrov s rozmanitou přírodou. Kromě krásných písečných pláží a modrého průzračného moře na tomto ostrově najdete také kus historie, neboť Kréta je považována za domov Mínojské civilizace.

Památky na Krétě

Největším turistickým lákadlem je na Krétě palác Knóssos, který najdeme poblíž hlavního města Kréty Iraklionu (Heraklion). První základy tohoto paláce byly položeny kolem roku 7000 př. n. l. Postupem času se z malé osady stal rozsáhly komplex s více jak 1000 pokoji. Knóssos se tak stal kulturním, správní a politickým centrem celé Mínojské civilizace. Kousek od tohoto paláce najdeme Archeologické muzeum, ve kterém najdeme spoustu exponátu z dob Mínojské civilizace. Pravděpodobně nejznámějším exponátem bude Mínotaurus, což byl podle řecké mytologie  napůl člověk a napůl býk.

Dalšími významnými památkami jsou palác Faistos, nejdelší soutěska v Evropě Samaria, přístav Agios Nikolaos a další.

Většina pláží na Krétě jsou písčité, prakticky jako na většině řeckých ostrovů. Moře je krásně čisté a občas jsou i poměrně velké vlny. Výjimkou nejsou ani častá zemětřesení.

SLOVNÍČEK
Καλημερα [kalimera] Dobré ráno nebo také dobrý den v řečtině
Καλησπέρα [Kalispera] Dobrý večer v řečtině
Kri Kri Kri Kri, neboli taky někdy označované jako Krétské kozy, jsou považovány jako poddruh divoké kozy a najdeme je pouze na řeckém ostrově Kréta.

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑