Polsko Krakov

Fotografie: Ana Paula Hirama | Licence: CC 2.0

0

Krakov – Atraktivní centrum polské historie a kultury

Pouhých 130 kilometrů od českého hraničního přechodu Český Těšín leží na řece Visle známé a populární polské historické město Krakov. Dnes je Krakov s populací přesahující 750 tisíc obyvatel po Varšavě druhým největším polským městem. Avšak co se turismu a atraktivity týče, drží si Krakov a jeho okolí v zemi jednoznačné prvenství – ročně město navštíví více než 7 miliónů turistů.

Historie Krakova

Nejstarší části Krakova je Wawelské návrší, což je v podstatě taková polská obdoba Pražského hradu. Původní osídlení zde pravděpodobně existovalo už v době kamenné. První hradiště zde stálo v 9. století a bylo součástí Velkomoravské říše. První písemná zmínka o obchodním hradišti Krakově pochází z roku 966, kdy zde vládli Přemyslovci. Už v roce 1000 vzniklo v městě biskupství a od roku 1038 byl Krakov hlavním městem Polska, kterým zůstal až do roku 1609, kdy tento titul přebrala Varšava. I přes to se však korunovace polských králů konaly až do roku 1734 ve Wawelské katedrále. Krakovské velkovévodství se na konci 18. století dostalo pod nadvládu Rakouska, kde zůstalo až do konce 1. světové války. Během 2. světové války se Krakov stal hlavním městem Generálního gouvernementu, který v Polsku zřídili nacisté. Dodnes je také v městě možné zhlédnout zbytky zdí Krakovského židovského ghetta.

Památky a zajímavá místa

Historicky nejvýznamnějším symbolem Krakova je hrad Wawel, zbudovaný polským králem Kazimírem III. Velikým v letech 1333 až 1370. Jak století plynula, hrad byl přestavován a rozšiřován v duchu různých slohů, a tak dnes návrší nabízí přehlídku stavebních slohů z posledních 7. století. Polským národním svatostánkem je zde stojící Wawelská katedrála, formálně zasvěcena sv. Stanislavovi a sv. Václavovi. Jedná se o tradiční místo korunovace a odpočinku polských králů. Aktuální gotická stavba pochází ze 14. století.

Centrem veškerého městského dění je už od 13. století náměstí zvané Krakovský rynek. Jeho plocha 40,000 metrů čtverečních (200 x 200 metrů) z něj dělá největší středověké náměstí v celé Evropě. A po pravdě řečeno, rušný pouliční život zde přetrval dodnes. V samém středu náměstí stojí Sukiennice, bývalé centrum mezinárodního obchodu, kde bylo v minulosti možné nakoupit vzácné zboží a exotické produkty z Východu. Před Sukiennicí se nachází Pomník Adama Mickiewicze, slavného polského představitele romantismu, který byl odhalen 16. června 1898 k příležitosti 100. výročí od autorova narození.

Dalšími ikonami náměstí jsou gotická Radniční věž z konce 13. století, poslední stojící část původní krakovské radnice, která byla zničena v roce 1820, gotický Mariánský kostel vystavěn z červených cihel ve 14. století s 80 metrů vysokou věží, odkud je nádherný výhled na celé náměstí a okolní Staré město, zapsané na seznamu UNESCO nebo drobný barokní Kostel sv. Vojtěcha, jeden z nejstarších kostelů v celém Polsku.

Nádhernou architekturu a zejména interiéry najdeme v budově známé jako Collegium Maius. Jedná se o nejstarší budovu Jagellonské univerzity pocházející ze 14. století (univerzita byla založena roku 1364).

Tipy na výlety

Jen pár kilometrů na jih od Krakova se nachází významný solný důl Wieliczka. Těžba soli zde probíhala nepřetržitě od 13. století a skončila teprve nedávno na počátku 21. století. Wieliczka patří k nejstarším solným dolům na světě a najdeme ji na seznamu UNESCO.

Dopad války a nacistické okupace na Polsko je znám po celém světě. Jeden z nejsymboličtějších pomníků nacistických zvěrstev se nachází taktéž nedaleko Krakova, tentokrát západním směrem. V malé vesničce Osvětim dodnes stojí zachovalá velká část bývalého koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka), jenž byl největším nacistickým koncentračním a vyhlazovacím táborem na území Polska. Denně do tábora přijíždí několik tisíc turistů, aby si na vlastní oči připomenuli hrůzy války a zároveň uctili památku několika miliónů zdejších obětí.

Oblíbeným cílem milovníků přírody či historie je rovněž Národní park Ojców, rozkládající se na sever od Krakova. Založen byl v roce 1956 a jeho největším lákadlem je renesanční hrad Pieskowa Skała z první poloviny 14. století.

(Fotografie: FotoCavallo – Wikipedia.org)

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑