Řecko Korfu

Fotografie: Trish Hartmann | Licence: CC 2.0

0

Korfu – Smaragd mezi řeckými ostrovy

Jen pár kilometrů od pobřeží Albánie leží v Jónském moři řecký ostrov plný zeleně, Korfu. Hlavní město Kerkyra je od roku 2007 zapsáno na seznamu UNESCO a na celém ostrově žije okolo 100 tisíc obyvatel. Díky své geografické poloze spadne na Korfu ročně mnohem více srážek, než na jiné řecké ostrovy. Proto se Korfu říká také Smaragdový ostrov, neboť zeleň je zde na každém kroku – především hojně rostoucí olivovníky. Na ostrově jich podle odhadů roste 3,5 až 5,5 milionů. Další zdejší vyhledávanou plodinou je kumquat, trpasličí pomeranč, který se na rozdíl od dalších známých citrusů konzumuje celý i s vnější oranžovou slupkou a místní z něj vyrábějí populární likér.

Letiště Korfu

Na Korfu zaujme už zdejší letiště, které občas bývá považováno za nejkratší v Evropě, nebo aspoň nejkratší v jižní Evropě. Toto sice není pravda, avšak piloti přistávající na takto krátkých přistávacích drahách (okolo 2 km) s dopravními letadly musí procházet speciálním výcvikem a pohled na samotné letiště za provozu je opravdu zážitkem. Z jedné strany začíná hned za končící ranvejí moře, z druhé strany leží nejvyšší hora ostrova Pantokrator s výškou 906 metrů. Pod horou u pobřeží vede silnice, kde při startu letadel zastavují provoz semafory a řidiči mohou pozorovat start letadla přímo nad kapotou svých vozů. Ještě větší zážitek mohou turisté zažít při startu letadla směrem na moře. Zhruba půl kilometrů za koncem ranveje totiž vede mořem kamenný přechod, ze kterého můžete sledovat start kolosů přímo na vás.

Achillion

Nejslavnější budovou Korfu je palác Achillion vystavěný v 19. století rakouskou císařovnou Alžbětou Bavorskou, zvanou Sissi. Ta si údajně velmi oblíbila nejen Korfu, ale i bájného Achilla. Proto palác i jeho zahrady zdobí mnoho obrazů a soch tohoto hrdiny.

Paxos a Antipaxos

Celodenním výletem, který se při návštěvě Korfu určitě vyplatí, je cesta lodí na dva malé ostrovy Paxos a Antipaxos, ležící severně od Korfu. Na ostrově Antipaxos sídlí jen několik rodin, které se zde již po dlouhé generace věnují pěstování vinné révy a produkci vína. Na zimu se tyto rodiny přesouvají na větší ostrov Paxos. Ten je vyhledávaným místem pro majetné lidi hledající klid. Zdejší přístaviště Gaios je tak působivou přehlídkou jachet a zdejší nemovitosti jsou poměrně lukrativní. Díky absenci turistického ruchu můžete na Paxosu zažít nezapomenutelné koupání v průzračném moři pod nádhernými útesy, zejména na západním pobřeží ostrova.

SLOVNÍČEK
Καλημερα [kalimera] Dobré ráno nebo také dobrý den v řečtině
Καλησπέρα [Kalispera] Dobrý večer v řečtině

Počasí na Korfu

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑