Chorvatsko Korčula

Fotografie: neiljs | Licence: CC 2.0

0

Korčula – Od všeho trochu na jednom místě Chorvatska

Chorvatské pobřeží Jaderského moře je doslova poseto menšími i většími ostrovy. Střední Dalmácie je domovem druhého nejlidnatějšího z nich – ostrova Korčula. Obývaná více než 16 tisíci obyvateli má jako mnoho dalších chorvatských ostrovů i Korčula typický protáhlý tvar. Rozlohou se blíží 280 kilometrům čtverečním a díky členitému povrchu se nejvyšší vrchol ostrova Klupca vypíná až do výšky 568 metrů nad mořem. Pod vrcholy ostrova nalezneme jeskyně, které ukrývají důkazy o osídlení už z období starší doby kamenné (cca 15 000 let před Kristem).

Město Korčula

Na východní chráněné části ostrova leží stejnojmenné pobřežní historické město Korčula, kde nalezneme většinu historických památek ostrova, jako zdejší románsko-gotickou katedrálu Sv. Marka, jejíž stavba trvala téměř 500 let, františkánský klášter z 15. století nebo palác bývalých benátských guvernérů. Mimoto stojí ve městě značné množství dalších architektonicky zajímavých domů a paláců někdejších místních kupců či urozených především z 15. a 16. století a kolem města vedou zbytky původních historických hradeb.

Město Korčula drží jedno velmi překvapivé světové prvenství. V roce 1214 zde bylo zakázáno a mimo zákon postaveno otroctví – jednalo se o první město na světě, kde vstoupilo v platnost takovéto nařízení. Další zajímavostí města Korčula je fakt, že jej někteří biografové považují za jedno ze dvou potencionálních míst narození slavného benátského kupce a cestovatele Marca Pola (kromě nabízejících se Benátek).

Další zajímavá místa

Za návštěvu určitě stojí také přístavní město Vela Luka, největší město ostrova (4,500 obyvatel) ležící u severozápadního pobřeží. Nad městem se nachází významná a rozsáhlá prehistorická jeskyně Vela Spila, místo neustálých archeologických výzkumů. Nálezy z těchto vykopávek jsou ke zhlédnutí v muzeu města Vela Luka. Další zajímavou zastávkou je osada Brna, kde se turisté mohou volně naložit ve zdejší zátoce Istruga do přírodní bahenní koupele. Zdejší bahno má údajně blahodárné účinky na regeneraci kůže a problémy s pohybovým ústrojím.

Koupání, doprava a místní produkty

Zdejší koupání na některých plážích pro turisty (zejména u měst Korčula a Velka Luka) není považováno za nic nadstandardního a většinou je zde hlava na hlavě, nicméně celý ostrov nabízí mnoho menších turisty nenavštěvovaných zátok, kde si každý může užít klid a průzračnou vodu. Doporučit se určitě dá například zátoka Pupnatská Luka, kterou najdeme na jihu ostrova. Navíc celým ostrovem vede silnice, takže doprava automobilem na tyto oázy klidu je taktéž bezproblémová. Typickými produkty Korčuly jsou olivy, víno, subtropické ovoce a samozřejmě také ryby.

Trajektové spojení na Korčulu je možné přímo ze Splitu, nebo z města Drvenik na Makarské riviéře, či ze sousedního ostrova Orebić.

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑