Dánsko Kodaň

Fotografie: Moyan Brenn | Licence: CC 2.0

0

Kodaň – Malá mořská víla, skutečně malá

Kodaň, hlavní město Dánska a pro mě místo činu. Vracím se sem přesně po patnácti letech. Tehdy mi bylo patnáct a já tu byla se školou. Kodaňský přístav Nyhavn mě zaujal natolik, že jsem zapomněla se spolužáky nastoupit na trajekt do Švédska. Zůstala jsem koukat na malou mořskou vílu na kamenitém pobřeží. I když je to zřejmě nejznámější místo Kodaně, překvapilo mě, jak je tvořeno nenásilně, jak je socha malé mořské víly ve skutečnosti malá. Já čekala, že bude aspoň tak velká jako Socha svobody.

Po patnácti letech se vracím znovu stejnými kroky na to samé místo. Udivilo mě, že tady na pobřeží se nic nezměnilo. Vždyť ta socha z Andersenových pohádek tu takhle stojí už od roku 1913. Město s asi půl milionem obyvatel a aglomerací, která dosahuje svým počtem obyvatel také k milionu, se rozkládá na dvou ostrovech Sjaelland a částečně Amager. Nesmí tu chybět ani sídlo dánské královny, přece nebude sídlit jinde než v hlavním městě.

Ovšem jedna podstatná věc se tu změnila, a ta mi bere dech. V roce 2000 tu vyrostl most přes Oresund, který spojuje Dánsko se švédským Malmö, kam jsme my ještě museli tehdy trajektem. Kodaň byla označena za jedno z měst s nejkvalitnější životní úrovní a rovněž s nejšetrnějším přístupem k přírodě na světě. Je vidět, kam matka příroda vložila svou přirozenou inteligenci a rozum. Ovšem Kodaň mě svou čistotou nepřekvapí, znám ji, oproti Praze, kde najdete na každém rohu odpadky a nečistoty. A pochybuji, že je to tím, že v Kodani mají kvalitnější technické služby města.

Nejvíc se ovšem těším na návštěvu zábavního parku v centru města, Tivoli. Před patnácti lety jsem o jeho návštěvu nestála, měla jsem nosánek příliš vysoko. Světla zábavního parku v noci září příliš daleko. Je pravda, že Dánsko se považuje za jednu z nejdražších zemí, a toto rčení je rozhodně pravdivé. Třeba večeře v restauraci vyjde asi na 150 až 260 dánských korun. Což je v přepočtu zhruba 500 až 900 korun českých.

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑