Srbsko

Srbsko
Hlavní město: Bělehrad
Rozloha: 88 361 km2
Počet obyvatel: 9 856 222
Jazyk: Srbština
Měna: Srbský dinár (RSD)


Srbská republika je velmi mladý stát, který vznikl teprve v roce 2006 rozpadem státu Srbsko a Černá Hora. Srbsko leží v jihovýchodní Evropě v samém srdci Balkánského poloostrova. Sever země pokrývají nížiny, jižní část pak hory. Nejvyšší vrchol Srbska najdeme na samé jihovýchodní hranici země a nazývá se Midžur (2,169 m. n. m.). V Srbsku najdeme 5 národních parků. Na západě země roste velmi vzácný Smrk omorika, který se volně na světě vyskytuje pouze v západním Srbsku a východní Bosně a Hercegovině. Srbsko je dále největším evropským producentem švestek a pochází odtud například Nikola Tesla, geniální vynálezce a fyzik.

Hlavní město Bělehrad se řadí mezi nejstarší evropská města a disponuje mnoha významnými stavbami ze své bohaté historie. Turisticky nejnavštěvovanější je historická ulice Skadarlija považovaná za centrum bohémského života ve městě. Nejvýznamnější administrativní stavbou je bez pochyby komplex Bílého a Královského paláce, kde dodnes sídlí srbská královská rodina. V Bělehradě rovněž stojí nejvyšší věž na Balkáně, Avalská televizní věž vysoká 204,5 metrů.

Jedním z nejvýznamnějších historických míst Srbska je tzv. Stari Ras ležící nedaleko jihovýchodních hranic země. Jedná se o pozůstatky bývalého středověkého hlavního měta Srbska, které bylo založeno v 8. – 9. století a je zapsáno na seznamu UNESCO společně s klášterem Sopoćani z 13. století. Seznam UNESCO zdobí i nedaleký klášter Studenica, překrásná a zachovalá stavba z 12. století.

K tradičním pokrmům srbské kuchyně patří čevabčiči, masový pokrm nejčastěji z hovězího masa. Populárním masovým pokrmem je rovněž pljeskavica. Srbsko je také místem zrodu populárního balkánského destilátu, rakije, která se zde vyrábí jak jinak než ze švestek.

Last minute zájezdy do Srbska

NÁŠ TIP: Levné letenky do Srbska!


Back to Top ↑