Slovinsko

Slovinsko
Hlavní město: Lublaň
Rozloha: 2O 273 km2
Počet obyvatel: 1 964 036
Jazyk: Slovinština
Měna: Euro (EUR)


Republika Slovinsko, další z bývalých jugoslávských republik, je nejjižnějším a zároveň nejmenším státem střední Evropy. Jako jediná středoevropská země má Slovinsko přístup k Jaderskému moři. Češti turisté většinou Slovinsko vidí pouze jako zemi, kterou je nutné projet cestou do Chorvatska, což je špatný úsudek, neboť Slovinsko v mnoha ohledech nabízí mnohem lepší turistické vyžití. Kromě nádherného jaderského pobřeží zasahují na severní hranici země Alpy, z nichž nejvyšší a nejznámější jsou Julské Alpy, kde leží i nejvyšší vrchol Slovinska, hora Triglav, vysoká 2,864 metrů nad mořem. Populární jsou rovněž slovinská jezera ležící v Julských Alpách, zejména Bledské jezero.

Největším a hlavním městem Slovinska je Lublaň (Ljubljana). Čtvrt milionové město leží v západní části Slovinska a dominuje mu Lublaňský hrad, který se rozkláda na kopci nad městem. K nádherným architektonickým počinům města patří Prešerenovo náměstí, hlavní náměstí slovinské metropole. Zaujmout dokáže také druhé největší slovinské město, Maribor. Leží na severovýchodě země, má krásné historické centrum a roste zde oficiálně nejstarší exemplář vinné révy na světě, tzv. Stara trta. Najdeme ji i v Guinessově knize rekordů a stáří mariborského exempláře se odhaduje na více než 440 let.

Jihozápadnímu Slovinsku dominují hojně navštěvované krasové oblasti. Jsou zde stovky jeskyní a jeskynních komplexů. Některé z nich se vyznačují naprosto unikátními stalagmity či stalaktity a žijí zde živočichové, kteří se nevyskytují nikde jinde na planetě. Nejznámějším je komplex Postojenských jeskyní, více než 20 kilometrů dlouhý systém otevřený z velké části turistickým prohlídkám, které jsou skutečně nezapomenutelným zážitkem.

Last minute zájezdy do Slovinska

NÁŠ TIP: Levné letenky do Slovinska!


Back to Top ↑