Portugalsko

Portugalsko
Hlavní město: Lisabon
Rozloha: 92 391 km2
Počet obyvatel: 10 708 692
Jazyk: Portugalština
Měna: Euro (EUR)


Portugalsko je jedním ze 4 států ležících na Pyrenejském poloostrově. Nachází se na nejzazším jihozápadním cípu evropského kontinentu. Pozemní hranici má pouze se Španělskem a jeho břehy omývá Atlantský oceán. K Portugalsku dále náleží ostrovy Azory a Madeira, ležící rovněž v Atlantiku. Bohatá historie Portugalska zahrnuje nadvládu Říma, afrických Maurů, a také novověkou éru Portugalského impéria, které trvalo 6 století a je tak nejdéle trvajícím evropským koloinálním impériem moderní doby. Drahé zboží a poklady z celého světa po tuto dobu putovaly do Portugalska, a to s jejich pomocí vybudovalo množství majestátních staveb, z nichž mnohé stojí dodnes.

A turisté historické památky, ale i pláže Portugalska patřičně oceňují. V současnosti patří Portugalsko mezi 20 nejnavštěvovanějších zemí světa s průměrem 13 milionů zahraničních turistů ročně.

Hlavním městem Portugalska je Lisabon, moderní metropole obývaná více než půl milionem obyvatel. V západní Evropě nenaleznete starší město než Lisabon, jehož založení se přisuzuje Féničanům asi ve 12. století před našim letopočtem. V Lisabonu nalezneme hned dvě stavby, které jsou zapsány na seznamu UNESCO. Je to jednak nádherná, pozdně gotická Belémská věž, symbol portugalských zámořských objevů z přelomu 15. a 16. století, a pak Klášter svatého Jeronýma považovaný za perlu goticko-renesanční architektury, postavený na počátku 16. století. Známým a oblíbeným turistickým centrem je rovněž Porto, druhé největší portugalské město.

Hojně navštěvovaná je také nejjižnější provincie Portugalska, Algarve. Turisty sem lákají především písečné pláže a velmi teplé klima. Další známou turistickou oblastí Portugalska je severní zelené pobřeží známé jako Costa Verde. Portugalskou kuchyni charakterizují lehké pokrmy zejména z ryb, masa, brambor či rýže. A kdo by neznal vyhlášené portské víno.

Dovolená v Portugalsku

NÁŠ TIP: Levné letenky do Portugalska!


Back to Top ↑