Malta

Malta
Hlavní město: Valletta
Rozloha: 316 km2
Počet obyvatel: 452 515
Jazyk: Maltština, angličtina
Měna: Euro (EUR)


Maltská republika je ostrovním státem v jižní Evropě. Maltské souostroví se nachází jižně od Sicílie a díky této strategické poloze patři mezi nejdůležitější obchodní uzly ve Středomoří. Důležitost Malty si v historii uvědomovaly všechny země, které měly ambice vlivu ve Středomoří. Proto Maltu ovládalo například Kartágo, Řím, Byzanc, Francie nebo Velká Británie a i během 2. světové války byly o Maltu svedeny těžké boje. Británie nakonec v roce 1964 udělila Maltě kýženou nezávistlost, i když zde po sobě zanechala angličtinu, která je společně s maltštinou úředním jazykem. Díky popularitě angličtiny je však tento pozůstatek dnes spíš výhodou, neboť turisty příjíždějící na Maltu nedělí od místních žádná jazyková bariéra.

Hlavním městem Malty je Valletta (La Valletta) ležící na východním pobřeží ostrova. Dominantou města je chrám sv. Vavřince, jehož vysoká kopule je viditelná již z dálky. Nachází se v historickém srdci města plném barokních uliček, které od roku 1980 nalezneme na seznamu UNESCO.

Další vyhledávanou atraktcí Malty jsou megalitické stavby pocházející pravděpodobně z 5. - 4. tisíciletí před našim letopočtem. Jedná se zejména o pozůstatky chrámů neznámé kultury, která Maltu v dávných dobách obývala. Avšak patří mezi ně i Hypogeum, třípatrový, 10 metrů hluboký, podzemní komplex plný chodeb a sálů vytesaných do skály. Stáři podzemního komplexu se odhaduje na 4 až 5 tisíc let. Za megality se vyplatí vypravit se i na druhý největší ostrov maltského souostroví, Gozo. Při návštěvě Malty rovněž zaujme historické město Mdina, bývalé hlavní město Malty, kterému se také říká „Tiché město“, neboť je zde až na výjimky zakázána automobilová doprava.

Dovolena na Maltě

NÁŠ TIP: Levné letenky na Maltu!


Back to Top ↑