Makedonie

Makedonie
Hlavní město: Skopje
Rozloha: 25 713 km2
Počet obyvatel: 2 066 718
Jazyk: Makedonština
Měna: Makedonský denár (MKD)


Makedonie je vnitrozemní stát nacházející se v srdci Balkánu v jihovýchodní Evropě. Jedná se o jednoho z členů bývalé Jugoslávie, od které se v roce 1991 Makedonie osamostatnila. I když nemá přístup k moři, nabízí Makedonie nádhernou hornatou krajinu sahající na mnoha místech přes 2,000 metrů nad mořem, plnou jezer, řek a vodopádů. V zemi nalezneme také 3 národní parky.

Dalším velkým tahákem jsou historické památky – mnohé z nich až z dob krále Filipa II. Makedonského, otce Alexandra Velikého. Toto všechno způsobilo rychlý rozkvět turismu v Makedonii během 90. let. Dnes už je turistický ruch důležitým faktorem makedónské ekonomiky.

Hlavním centrem Makedonie je půl milionové město Skopje. Nejstarší stavby ve městě pocházejí až ze 14. století, kdy Skopje na 500 let obsadila Turecká říše. Ta po sobě nejen zde zanechala mnoho staveb, například Mešitu Mustafa Paši nebo Kursumli An, bývalý turecký hostinec s velmi unikátní architekturou. Centrem Skopje je Náměstí Makedonie a za městský symbol místní považují Kamenný most přes řeku Vardar, na jejíž obou březích se Skopje rozkládá. Za památkami se vyplatí vyrazit také do města Ochrid, které leží na západě země na břehu Ochridského jezera. Město i jezero jsou od roku 1980 na seznamu UNESCO.

V Makedonii je také velmi rozšířené lázeňství, zejména díky mnoha geotermálním pramenům, které zde pramení. Oblíbenými lázeňskými centry jsou města Banjsko, Kezovica nebo Kočani.

Národním jídlem Makedonie je tavče gravče, což jsou zapečené fazole. Makedonci tento pokrm s oblibou zapíjejí místním likérem zvaným mastika. Po Turcích zde stejně jako třeba v Řecku zůstala tradice tvorby anýzového alkoholového nápoje rakije.

Last minute zájezdy do Makedonie

NÁŠ TIP: Levné letenky do Makedonie!


Back to Top ↑