Itálie Janov

Fotografie: Roberto Taddeo | Licence: CC 2.0

0

Janov – Domov obchodníků

V severozápadní Itálii leží region Genova, jehož hlavním městem je významné obchodní a kulturní centrum Itálie, Janov. S více než 600,000 obyvateli je šestým největším italským městem. Městská architektura, historie, a také zdejší umění či gastronomie umožnily Janovu stát se Evropským hlavním městem kultury pro rok 2004. V roce 2006 byla část starého města zapsána na seznam UNESCO. Slávu Janova umocnil také zdejší nejslavnější rodák – slavný mořeplavec a objevitel Ameriky – Kryštof Kolumbus, na jehož počest mu místní zbudovali památník.

Historie a památky města Janov

Oblast Janova byla osídlena už v 6. století před naším letopočtem, a to s největší pravděpodobností řeckými kolonizátory. Období Starověku prožil Janov jako součást Římské říše a ve středověku zde vznikl městský stát, jako v mnoha jiných italských městech (Benátky). Dodnes se z těchto dob dochovala původní městská brána, která patří k nejstarším památkám města nebo Palác sv. Jiří postavený roku 1260.

Z období renesance dodnes stojí zdejší majestátní, 76 metrů vysoký maják a městský symbol zvaný Lanterna, a také Katedrála sv. Vavřince. Největší koncentraci místní výjimečné architektury nabízí hlavní náměstí Piazza De Ferrari, kde stojí Dóžecí palác, bývalé sídlo janovského dóžete a dnešní muzeum nebo budova opery Teatro Carlo Felice.

Ekonomický význam

Díky své poloze byl Janov už v historii jedním z nejdůležitějších přístavů Středozemního moře. Od roku 1407 zde fungovala The Bank of Saint George, jedna z nejstarších bank na světě, která existovala až do roku 1805 a hrála klíčovou roli v ekonomickém růstu a prosperitě města od poloviny 15. století.

Dnes je Janov součástí významného průmyslového trojúhelníku Milán-Turín-Janov v severní Itálii, avšak jako jediný z této trojice má přístup k moři a zdejší přístav disponuje od 19. století masivními loděnicemi, což z něj dělá jedno z klíčových ekonomických center Itálie. Kromě lodní dopravy je Janov samozřejmě také důležitým leteckým a železničním uzlem. Významnou architektonickou památkou je zdejší hlavní nádraží Genova Brignole z roku 1905.

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑