Španělsko Ibiza

Fotografie: David Sim | Licence: CC 2.0

0

Ibiza – Mekka elektronické a taneční hudby

Přibližně 100 km jihovýchodně od španělské pevniny leží ostrov Ibiza, třetí největší součást Baleárských ostrovů ležících v západním Středomoří. I přes svou státní příslušnost ke Španělsku jsou Baleáry od roku 1983 autonomním společenstvím ostrovů. Ibiza nabízí kromě své členitosti a útesů také nejvíc zalesněné půdy z celého Baleárského souostroví. Ze stromů zde dominují především borovice, jejichž vůně je všudypřítomná, ale místy lze nalézt olivovníky, fíkovníky nebo dokonce mandlovníky. Nejvyšší hora ostrova Sa Talaia dosahuje výšky téměř půl kilometru nad mořskou hladinou. Aktuálně Ibizu obývá okolo 130 tisíc obyvatel a první osídlení ostrova už v 2. tisíciletí před naším letopočtem dokládají místní skalní malby.

Turismus a hudba

Za posledních 50 let si Ibiza vybudovala pověst velmi oblíbeného turistického letoviska a z původně soběstačného ostrova se stal ostrov, jehož ekonomika dnes z 98% stojí na turistickém ruchu. Ten sem ročně přivede 1,5 milionů především mladých turistů. Ty láká kromě místní historie, nádherných pláží a nedotčené přírody také zdejší kultura proslavená elektronickou a taneční hudbou. Na Ibize najdeme několik velmi slavných tanečních klubů (např. Privilege, Amnesia) a často zde probíhají vyhledávané hudební festivaly a vystoupení.

Lákadla ostrova Ibiza

Hlavní město Eivissa (Ibiza) je po všech stránkách centrem ostrova. Jeho nejstarší část, původní přístaviště, je díky své výjimečné architektuře od roku 1999 zapsána na seznam UNESCO. Společně s městem Sant Antoni  je Eivissa považována také za centrum nočního života. Zdejší kluby jsou pravidelně přeplněné k prasknutí a jen zřídkakdy zdejší párty končí před východem slunce.

Mezi nejnavštěvovanější zajímavosti ostrova patří zbytky fénického osídlení v Sa Caleta ležící 10 kilometrů západně od města Eivissa nebo mokřady Ses Feixes, které představují výjimečný ekosystém poskytující životní prostředí nejen pro místní vzácné živočichy, ale také pro celou řadu stěhovavých ptáků.

Tip na výlet

Jen pár kilometrů jižním směrem se nachází menší ostrov Formentera, kam je možné dopravit se pouze lodí z Ibizy. Osídlení tohoto menšího brášky Ibizy se datuje až do 2. tisíciletí před naším letopočtem. Jelikož je ostrov navštěvován turisty jen velmi málo, jedná se o oázu klidu plnou bílých pláží. Po ostrově je možné pohybovat se zapůjčeným vozem, avšak většina návštěvníků volí raději kola díky velkému množství cyklostezek a plochému povrchu ostrova.

Počasí na Ibize

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑