Chorvatsko Hvar

Fotografie: Ramón | Licence: CC 2.0

0

Hvar – Zajímavá historie a vůně levandule

Chorvatský ostrov Hvar je sice až čtvrtým největším jadranským ostrovem, ale zdejší bohatá historie udělala z Hvaru místo, o němž mají Chorvati jedny z nejstarších zachovaných zápisů vůbec. První lidé žili na ostrově zřejmě už v 3. tisíciletí před naším letopočtem. Hvar má typický protáhlý tvar a délku přibližně 68 kilometrů. Leží jen pár kilometrů od dalmátského pobřeží ve společnosti dalších významných chorvatských ostrovů – Brače a Korčuly. Na Hvar se dá bez problémů dostat trajektem například ze Splitu nebo z města Drvenik na Makarské riviéře.

Proč na Hvar?

Dnes Hvar patří mezi velmi známé a populární turistické destinace. Pravidelně je hodnocen jako jeden z nejlepších ostrovů v mnoha turistických anketách či magazínech. Oproti okolním ostrovům vyniká Hvar svými plážemi, vodními prameny a bohatou vegetací. Hojně se zde pěstují olivy nebo vinná réva. Svahy ostrova pokrývají borovice, ovocné stromy a zejména levandule, která pokrývá velkou část zelených ploch. Místní tvrdí, že ve Středomoří nikde neroste voňavější levandule než na Hvaru.

Hlavní město Hvar

Centrem ostrova je stejnojmenné přístavní město Hvar, největší město na ostrově. V historii byl Hvar po mnoho let jedním z nejdůležitějších přístavů Benátské republiky, a proto zde najdeme mnoho nejzajímavějších historických a kulturních památek ostrova. Mimo jiné zde stojí jedno z nejstarších dochovaných divadel v Evropě, otevřené v roce 1612.

Nad Hvarem se tyčí pevnost Španjol (Španělská pevnost) z roku 1579, která je s městem spojena bývalými městskými hradbami z 16. století. Historický význam ostrova ukazuje renesančně-barokní Katedrála Sv. Štěpána z 16. – 17. století nebo jediný pozůstatek bývalého renesančního Knížecího paláce, Gradská loža (městská lodžie), považovaná za jednu z nejkrásnějších památek renesance v celé Dalmácii.

Stari Grad

Za návštěvu rozhodně stojí také město Stari Grad, jedno z nejstarších měst v Evropě a údajně také nejstarší dosud stojící město v Chorvatsku. Úrodná půda okolo města ukrývá tzv. Starigradské polje, významné a dodnes fungující zemědělské území, které založili a rozparcelovali starověcí Řekové asi před 2500 lety, a které v původní formě funguje dodnes. Tato výjimečná historická památka je zapsána i na seznamu UNESCO.

Počasí na Hvaru

Hvar památky

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑