Finsko Helsinki

Fotografie: Alexander Kolosov | Licence: CC 2.0

0

Helsinky – Z malého přístavu metropolí

V jižní části Finska na pobřeží Finského zálivu se v zátokách a na malých poloostrovech rozkládá hlavní město země tisíců jezer a ostrovů, Helsinky. Strategický přístav byl založen v roce 1550 švédským králem Gustavem I., neboť Finsko tehdy bylo součástí Švédského království. Od 18. století začal na město dopadat silný ruský vliv zejména z nedalekého Petrohradu. A byl to paradoxně ruský car Alexandr I., který v roce 1812 rozhodl, že tehdejší hlavní finské město Turku má nevhodnou zeměpisnou polohu, a proto přidělil titul hlavního města Helsinkám. Zároveň sem byla přesunuta nejstarší finská univerzita The Royal Academy of Turku, založená v roce 1640 a přejmenována na University of Helsinki. Tento fakt způsobil zásadní růst města v druhé polovině 19. století zejména po průmyslové stránce.

Další rozkvět Helsinky zažily po 2. světové válce a dnes už jsou domovem pro více než 600,000 obyvatel, přičemž zároveň jsou největším městem i největším přístavem Finska. A co víc, moderní helsinská aglomerace dnes disponuje populací až 1,3 milionu lidí a svou ekonomickou aktivitou vytváří třetinu finského HDP.

Hlavní atrakce města Helsinky

Centrum města se rozkládá na drobném poloostrově vybíhajícím do Finského zálivu a většina místních budov je postavena v empírovém slohu. Další historické budovy jsou povětšinou neorenesančního nebo neoklasicistního původu. Díky ruskému vlivu na Helsinky zde najdeme i rukopis funkcionalismu.

Nejznámější turistická atrakce Helsinek však neleží na finské pevnině, nýbrž na ostrovech nedaleko města. Jedná se o námořní pevnost Suomenlinna rozkládající se na šesti vzájemně propojených ostrovech a chránící vstup do helsinského přístavu. Stavba pevnosti započala v roce 1748 a od roku 1991 je zapsána na seznamu UNESCO. Ostrovy jsou dnes obývané asi devíti sty stálých obyvatel a z pevniny sem jezdí pravidelná trajektová linka. V roce 2009 navštívilo pevnost rekordních 713 tisíc návštěvníků.

Senátní náměstí

Největší koncentraci památek nabízí v centru ležící Senátní náměstí, které na první pohled zaujme jednotným klasicistním stylem všech hlavních budov.

Z pohledu světových stran dominuje východní straně náměstí Senátní palác, původní sídlo senátu Finského velkoknížectví dokončené roku 1822, kde dnes sídlí vláda. Na opačné, západní, straně náměstí stojí hlavní budova výše zmiňované Helsinské univerzity. Severnímu okraji pak dominuje Helsinská katedrála, luteránská katedrála obdivuhodných rozměrů vystavěná v letech 1830 až 1852., vedle kterého najdeme budovu Národní knihovny z roku 1845. Jižní stranu náměstí lemují historické řadové domy, mezi nimi i Sederholm, nejstarší budova v centru, postavená už v roce 1757. Střed náměstí zdobí pomník ruského cara Alexandra II.

Koupání a zábava

Hojně navštěvovanou čtvrtí Helsinek je Töölö. Nachází se zde mnoho hotelů a obchůdků pro turisty.

I když se to na první pohled nemusí zdát, i Helsinky mají své přímořské pláže, v létě hojně navštěvované turisty. Známé jsou například pláže Aurinkolahti nebo Hietaniemi.

Pokud zrovna netoužíte po koupání, na ostrově Korkeasaari, kam jezdí malý trajekt, leží místní ZOO a v městě se nachází taktéž zábavní park Linnanm äki. Pokud i to je málo, nabízejí Helsinky přes 80 muzeí a galerií.

Počasí v Helsinkách


Helsinky

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑