Velká Británie Glasgow

Fotografie: Robert Brown | Licence: CC 2.0

0

Glasgow – Srdce Skotska

Největším městěm ve Skotku a třetím největším městěm v celé Velké Británii je Glasgow. Toto město leží zhruba uprostřed Skotska v jedné z nejprůmyslovějších oblastí celé Británie, a proto je Glasgow nejen důležitým dopravním uzlem, ale také důležitým průmyslovým městěm. V poslední době se navíc z Glasgow stala oblíbená turistická destinace, protože v Glasgow se nachází hned několik historických památek, konají se tam různé kulturní akce a je tam mnoho hotelů, restaurací a barů, takže každý kdo navštíví Glasgow, tak ho popisuje jako jedno z nejhezčích měst v Evropě. Proto se není čemu divit, že se z něj v poslední době stalo třetí nejnavštěvovanější město v celé Velké Británii hned po Londýně a Edinburghu.

Historie Glasgow

První zmínky o samotném městě Glasgow se datují do 6. stol n. l., kdy zde měl podle skotské legendy přijít sv. Mungo (někdy se mu také říká Svatý Kentigern) a ten zde měl založit kostel. V 13. stol byla na místě původního kostela vybodována Katedrála svatého Munga, která stojí až do dnes a je asi nejvýznamější historickou památkou v Glasgow.

Největší rozmach zaznamenalo Glasgow během průmyslové revoluce na přelomu 19. a 20. století, kdy se počet obyvatel vyhoupl až k jednomu milionů. Nicméně s roustoucím počtem obyvatel se snižovala životní úroveň a město začalo upadat. Ve 20. století se proto Glasgow rozhodlo k jakési „revitalizaci“ města, tedy k výstavbě nových a moderních budov, které pozvednou upadající město. Byly tak postaveny nové stavby jako Kelvingrove Art Gallery and Museum, budova muzea moderního umění a další. K vytvoření nové tváře města Glasgow, také přispěl zdejší rodák a architek Charles Mackintosh.

Dnešní Glasgow

Jak jsem již zmiňoval, dnešní Glasgow je opravdu krásným kosmpolitním městěm, které uspokojí potřeby každého turisty, protože můžete navštěvovat různé historické památky, nebo navštívit jedno z glasgowských muzeí a pokud jste sportovním fanouškem, tak určitě víte, že z Glasgow pocházejí dva evropské velkokluby – Celtic Glasgow a Glasgow Rangers, jejichž zápasy také určitě stojí za shlédnutí. Návštěva tohoto krásného skotského města opravdu stojí za to, protože v Glasgow se nudit nebudete.

Počasí v Glasgow


Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑