Německo Frankfurt

Fotografie: Carsten Frenzl | Licence: CC 2.0

0

Frankfurt – Evropský New York

Celým názvem Frankfurt nad Mohanem, největší město spolkové země Hesensko a páté největší město Německa, leží v západní části Německa na řece Mohan, jak už název města napovídá. Jedná se o moderní, multikulturní metropoli s populací 5,6 milionů obyvatel, proslavenou finančnictvím, gigantickým letištěm a moderním centrem plným mrakodrapů. Díky tomu bývá často přirovnáván k New Yorku, což si obyvatelé města vzali bez problémů k srdci a přezdívají Frankfurtu Big Ebble, podle známé přezdívky New Yorku Big Apple, a finančnímu centru města se zase přezdívá Mainhattan.

Ročně město přivítá více než 2,3 miliónu turistů. Ideální poloha v samém středu Evropy do Frankfurtu neláká jen velké banky a firmy, nýbrž i prestižní veletrhy a výstavy. Největší z nich je vyhlášený frankfurtský IAA Autosalon Frankfurt, mezinárodní veletrh užitkových vozidel. Zdejší burzovní palác má své počátky už v 9. století a po New Yorských gigantech Wall Street a Nasdaqu je třetí největší burzou na světě.

Ovšem nenechme se zmýlit na první pohled čistě moderní metropolí. Založení Frankfurtu je písemně datováno až do 8. století našeho letopočtu a osídlení zdejších břehů řeky Mohan je dokázáno už z mladší doby kamenné. Čili i po stránce historické a kulturní má Frankfurt rozhodně co nabídnout, jak ukáží následující řádky.

Hlavní památky Frankfurtu

Historickým srdcem Frankfurtu je náměstí Römerberg, které lemují nejvýznamnější historické památky města. Asi nejpopulárnější stavbou je tzv. Römer, trojice středověkých budov, které sloužily od roku 1405 po 600 let jakožto městská radnice. I dnes je Römer stále Frankfurtem využíván pro oficiální akty, svatby apod. Hned vedle stojí luteránský kostel Sv. Mikuláše, jehož zvonice hostí zvonkohru v počtu 51 zvonů.

V bezprostřední blízkosti Römerbergu se nachází největší a nejstarší kostel Frankfurtu,  katedrála sv. Bartoloměje, jejíž historie sahá až do 7. století. Současná podoba chrámu pochází z roku 1867 a jeho dominantou je 96 metrů vysoká věž.

Zajímavý osud a politický význam má pro místní kostel sv. Pavla, založený jakožto luteránský svatostánek roku 1789. Během německé revoluce roku 1848 zde zasedal Frankfurtský parlament a vytvářel mimo jiné svůj návrh pro sjednocení Německa a vytvoření spolkového státu. V roce 1963 zde pak pronesl svůj projev tehdejší americký prezident John F. Kennedy. Dnes už budova dávno není používána jako kostel, nýbrž jako místo pro pořádání veřejných událostí a představení.

Populární turistickou zastávkou je rodný dům Johanna Wolfganga von Goetheho, slavného německého autora preromantismu. Dům byl vážně poškozen bombardováním během 2. světové válce, avšak na konci 40. let byl kompletně zrekonstruován.

Nejstarší budovou v nové části města je Eschenheimer Turm, původně městská brána a součást středověkého opevnění z 15. století, která měla jako jedna z mála okolních staveb to štěstí, že přežila bouřlivé 20. století a zejména spojenecké bombardování.

Kromě četných muzeí a galerií reprezentuje kulturní život Frankfurtu především budova zdejší opery Alte Oper. Původní koncertní síň z roku 1880 byla rovněž kompletně zničena během války bombardováním a její nová výstavba trvala až do 70. let 20. století.

Moderní architektura

Největší koncentraci moderních budov a zejména mrakodrapů nabízí městská část v okolí slavného náměstí Hauptwache, odkud vede i hlavní obchodní třída Frankfurtu, Zeil. Za pozornost stojí zejména dvou set metrový mrakodrap Main Tower, otevřený v roce 2000. Na vrcholu se nachází vyhlídkové patro, a také nejvýše položená restaurace ve městě. Ovšem tato budova je až 4. nejvyšší v celém Německu.

Tu nejvyšší (a zároveň druhou nejvyšší v EU) však najdeme ve Frankfurtu taky – jedná se o 259 metrů vysokou Commerzbank Tower. Po pravdě řečeno, ve Frankfurtu se nachází všech 10 nejvyšších budov Německa, což je další argument pro srovnání s New Yorkem. Taktéž zde stojí druhá nejvyšší stavba v Německu, 337,5 metrů vysoká telekomunikační věž Europaturm, postavená v roce 1979.

(Fotografie: Mylius – Wikipedia.org)

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑