Velká Británie Edinburgh

Fotografie: Shadowgate | Licence: CC 2.0

0

Edinburgh – Turistická ikona Skotska

Edinburgh je hlavním městem Skotska a významným univerzitním městem Velké Británie. Sídlí zde University of Edinburgh založená roku 1583, kam se díky její prestiži každý rok hlásí téměř 50,000 studentů. Samotné město leží na východním pobřeží země, které je omýváno Severním mořem. Kromě důležitých administrativních  a kulturních institucí je zde také dostatek turisticky atraktivních lákadel lákajících do nejlidnatějšího města Skotska až 13 milionů turistů ročně. Edinburgh, pyšnící se historií osídlení až do doby bronzové a od roku 1995 zápisem v seznamu UNESCO, je v současné době obýván zhruba půl miliónem obyvatel.

Hrad Edinburgh

Dominantou všech památek v Edinburghu je zdejší hrad. Na místě dnešního hradu stál královský hrad už od 12. století. Do dnešních dnů stojí v hradním prostoru kaple postavená v románském stylu nazvaná St Margaret´s Chapel (Kaple sv. Markéty), jejíž stáří se datuje až do 12. století a je tak nejstarší stavbou na hradě. V hradním komplexu je taktéž možné zhlédnout Skotské korunovační klenoty nebo navštívit zdejší muzeum National War Museum of Scotland.

The Royal Mile a další památky

Z hradu vede historickou částí města až k oficiálnímu skotskému sídlu pro vládce Velké Británie, paláci Holyrood, několik ulic, které se dohromady nazývají jako The Royal Mile (Královská míle). Celá trasa je dlouhá zhruba 1,8 km (1 Skotská míle) a lemuje ji nespočet obchodů, architektonicky a historických zajímavých budov včetně 3 kostelů, z nichž za zmínku stojí návštěva St Giles´Cathedral. Proto je právě The Royal Mile nejrušnější a turisticky nejnavštěvovanější částí města.

Pro milovníky literatury je nezbytností návštěva více než 61 metrů vysokého gotického památníku Sira Waltera Scotta (historický román Ivanhoe) z roku 1844. Nádherný panoramatický výhled na město je možný z vrcholku Arthur´s Seat (Arturovo sedlo), který je od centra města vzdálen asi 2,5 km vzdušnou čarou a dosahuje výšky 251 metrů.

Whisky

Návštěva Edinburghu by také zaručeně měla zahrnovat ochutnávku světově proslulé Skotské whisky, jejíž pálení má zde více než 500 letou tradici. Dnes je výroba tohoto alkoholického nápoje z ječmene přísně regulována podmínkami a zákony, při jejichž nedodržení nesmí být finální produkt vydáván za „Skotskou“.

Počasí v Edinburghu

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑