Irsko Dublin

Fotografie: Giuseppe Milo | Licence: CC 2.0

0

Dublin – Irská kolébka slavných literátů

Dublin, nádherné historické město na řece Liffey nedaleko východního pobřeží Irska. První zmínka o městě se objevuje v roce 140 našeho letopočtu ve spisech Ptolemaia. Po normanském vylodění v Irsku roku 1169 se Dublin dostal pod vliv Anglie, avšak do 16. století si stále udržel především náboženskou nezávislost. Zásadní bylo pro město 17. století, kdy zejména díky obchodu Dublin zažil rapidní rozkvět a stal se druhým největším městem Britského impéria a pátým největším městem Evropy. V roce 1922 bylo Irsko rozděleno na dvě dnes známé části – Severní Irsko, součást Anglie a nezávislý stát Irskou republiku, jehož hlavním městem se přirozeně stal Dublin. Toto uspořádání existuje dodnes.

Dublin dnes

Dnes je Dublin největším městem Irska s populací přesahujícím půl milionu obyvatel. Kromě administrativního, průmyslového a ekonomického centra je Dublin taktéž významným univerzitním městem. Sídlí zde nejstarší irská univerzita, Trinity College, založená roku 1592 po vzoru univerzit v Oxfordu a Cambridge. Dnes je tato součástí Dublinské univerzity.

Za nákupy se určitě vyplatí vyrazit na Grafton Street, která je považována za centrum obchodu a zábavy. A nezapomeňte ochutnat místní specialitu – hnědé pivo Stout. Odpočinek lze najít v některém z mnoha městských parků. Dublin se totiž pyšní největším podílem zelených ploch na kilometr čtvereční ze všech evropských hlavních měst.

Umění a literatura

Důležitou součásti města je a bylo umění, zejména to literární. Pochází odsud světově uznávaní nositelé Nobelových cen za literaturu William Butler Yeats, George Bernard Shaw a Samuel Beckett, po kterém je pojmenovaný jeden z dublinských mostů z roku 2007 navržený významným architektem Santiagem Calatravou (most Zubizuri a letiště v Bilbau). Stejný architekt navrhl o čtyři roky dříve dublinský most James Joyce Bridge, pojmenovaný po dalším slavném literárním rodákovi. Za návštěvu také stojí Muzeum spisovatelů (Writers Museum), plné nejen knih, ale i osobních předmětů slavných spisovatelů. Dublin je rovněž sídlem Národního muzea. V roce 2010 byl Dublinu organizací UNESCO přidělen permanentní titul Město literatury.

Dublinské památky

Symbolem Dublinu jsou zejména klasicistní gregoriánské městské budovy, jako například budova Bank of Ireland, nebo novoklasicistní sídlo zdejší vlády, The Custom House. Avšak co by to bylo za britskou metropoli bez hradu. Počátky toho zdejšího sahají až do 13. století a do osamostatnění v roce 1922 zde bylo sídlo britské vlády v Irsku. Většina stojících budov s přepychovými interiéry pochází z 18. století a dnes hrad plní zejména reprezentativní funkci.

Největším kostelem Irska je dublinská protestantská Katedrála sv. Patrika, založená v roce 1191. Několik desetiletí zde jako děkan působil další slavný autor a místní rodák, Jonathan Swift. Za významnou národní památku Irové považují bývalou dublinskou věznici Kilmainham Gaol, postavenou v roce 1796. V 60. letech 20. století byla věznice zrenovována a otevřena veřejnosti. Dnes zde sídlí muzeum.

Moderní stavby

Moderní architekturu kromě výše zmíněných mostů reprezentuje od roku 2003 novodobý městský symbol, tzv. Spire of Dublin, 121 metrů vysoký monument ve tvaru jehly z nerezové oceli stojící na místě původního Nelsonova sloupu, a také nové dublinské Konvenční centrum z roku 2010.

Počasí v Dublinu

Památky v Dublinu

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑