Německo

Fotografie: Danie| | Licence: CC 2.0

0

Drážďany – Barokní perla Saska

Drážďany jsou hlavním městem německé spolkové země Sasko, která hraničí na severozápadě s Českou republikou. Leží na Labi nedaleko německé části Krušných hor a obývá je téměř 330 tisíc obyvatel.

Někdy jsou Drážďany nazývány Florencií na Labi, neboť město vyniká svou architekturou baroka, a také zvláštním středomořským nádechem. Dalším populárním lákadlem jsou vzácné sbírky a slavná muzea v Drážďanech. Od roku 1971 je partnerským městem Drážďan české město Ostrava.

Historie města Drážďany

Počátky Drážďan sahají do 12. století, kdy zde stála slovanská osada Drežďany. V roce 1485 bylo rozhodnuto, že Drážďany se stanou sídlem saských knížat a králů. Ti během století úspěšně budovali a rozšiřovali Drážďany, zejména městské centrum vybudované ve stylu baroka a rokoka, které stojí dodnes, i když mnoho budov muselo být v druhé polovině 20. století přestavěno, či úplně znova postaveno po téměř devastujícím a dodnes kontroverzním bombardování, které město zažilo na konci 2. světové války v roce 1945. Britské a americké bombardéry tehdy během pouhých 2 dnů shodily na město více než 2,4 tisíc tun bomb a asi 90% budov v centru bylo kompletně zničeno.

Vyhledávané památky

Jednou z nejvýznamnějších památek Drážďan je tzv. Zwinger, což je okrouhlý komplex barokních staveb postavený na místě bývalých městských hradeb. Uprostřed se nachází rozsáhlé nádvoří s fontánami a příjemným výhledem na všechny budovy. Zaujmou zejména dvě budovy pavilónů postavené na protikladných koncích nádvoří – Hudební pavilón a Pavilón se zvonkohrou.

V sousedství Zwingeru stojí na břehu Labe nádherná budova Saské státní opery Semperoper. Stavba, pojmenovaná po svém architektovi Gottfredovi Semperovi, pochází z roku 1841 a dodnes zde sídlí místní orchestr Sächsische Staatskapelle Dresden, jehož tradice sahá až do roku 1548, kdy byl založen.

Nejvýznamnějším kostelem ve městě je barokní Katedrála Nejsvětější Trojice, tzv. Hofkirche, vystavěná v letech 1739 až 1755. Z vnějšku je bohatě zdobena 78 sochami a uvnitř najdeme mimo jiné rodinný hrob zdejších katolických kurfiřtů a králů.

Drážďany jako symbol velmi často reprezentuje Frauenkirche, česky kostel Panny Marie. Tato luteránská stavba z 1. poloviny 18. století byla kompletně zničena během výše vzpomínaného náletu v roce 1945 a mnoho let její trosky ležely v městě ladem jako památník hrůzám války. V 90. letech bylo rozhodnuto o kompletní rekonstrukci kostela a po 13 letech prací je od roku 2005 Frauenkirche opět plně funkční.

Vyhledávanou muzejní budovou je Albertinum, postavené v polovině 16. století v pozdně renesančním slohu. Sbírky muzea obsahují sochy a plastiky od poloviny 19. století až do současnosti, a také galerii nazvanou Noví mistři, kde se nachází obrazy mezinárodního moderního umění od 19. století po dnešní tvorbu.

Tip na výlet

Jen 14 kilometrů na severozápad od Drážďan leží vesnice Moritzburg, kde stoji stejnojmenný barokní lovecký zámek, někdy označovaný jako Perla saského baroka. Interiéry zámku obsahují cenné sbírky loveckých trofejí a porcelánu. Původní zámek v renesančním stylu byl na místě dnešní barokní stavby zbudován už v letech 1542 až 1546. Točila se zde například populární česká pohádka Popelka.

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑