Švýcarsko Curych

Fotografie: Kamil Porembiński | Licence: CC 2.0

0

Curych – Švýcarská perla žijící si na vysoké noze

Curych je největším a nejrušnějším švýcarským městem. Velký podíl na tomto faktu má statut světově významného finančního centra, který Curychu náleží. Zároveň je Curych hlavním centrem stejnojmenného kantonu. Město leží v severním Švýcarsku na obou březích řeky Limmat, která zde vytéká z Curyšského jezera. Téměř dvoumilionová aglomerace má své počátky 2000 let zpátky, kdy zde, mezi vysokými lesnatými kopci na břehu jezera založili Římané město Turicum. První osídlení se však podle archeologických nálezů nacházelo na místě dnešního Curychu již v 5. století před naším letopočtem. Dnes je Curych synonymem bohatství a švýcarských bank, městem s vysokou životní kvalitou, ale také úrovní. Jednoduše řečeno – žije se zde velmi dobře, pokud si to můžete dovolit.

Pamětihodnosti města Curych

Turisticky nejnavštěvovanější městskou částí je Staré město (Altstadt) s nádhernými historickými cechovními domy, rozkládajícími se na obou březích řeky Limmat. Nejstarší budovy ve městě jsou koncentrovány právě zde, například na náměstí Münsterhof. Páteř historických památek tvoří trojice hlavních kostelů.

Kostel sv. Petra má z trojice jednoznačně nejstarší původ, neboť stojí na místě původního římského Jupiterova chrámu a zároveň nedaleko návrší Lindenhof, kde byly nalezeny pozůstatky římského opevnění. První kostel zde stál už v 8. nebo 9. století. Dnešní podobu vtiskli kostelu protestanté v roce 1706. Zajímavostí je, že kostel má na své zvonici umístěny největší kostelní hodiny v Evropě o průměru 8,7 metrů.

Největším z trojice je Grossmünster, masivní protestantská bazilika postavený v románském stylu, jejíž stavba probíhala od 12. do začátku 13. století. Podle pověsti kostel založil francký král Karel Veliký. Třetím hlavním curyšským kostelem je  Fraumünster, původně ženský klášter z 9. století. Na náměstí Münsterplatz před kostelem se nachází děkovná pamětní deska od československých imigrantů, kteří sem uprchli po sovětské okupaci v roce 1968.

Další porci zábavy a atraktivity nabízí Curych prostřednictvím svých muzeí a parků. V nádherném parku Platzspitz, který byl už ve středověku používán jako lovecká obora pro šlechtu, stojí hned naproti budově Hlavního nádraží Švýcarské zemské muzeum (Landesmuseum). Disponuje jednou z nejbohatších sbírek v zemi, která ukazuje zejména kulturní a historické pozadí Švýcarska. Velké množství artefaktů reprezentují například historická barevná skla, kostýmy nebo zbraně.

Curyšský Dům umění patří k nejvýznamnějším uměleckým muzeím v Evropě. Najdeme zde jednu z vůbec největších sbírek moderního umění na světě, zahrnující díla od Muncha, Picassa nebo Braqua. Milovníci architektury určitě neopomenou navštívit umělecké muzeum slavného švýcarského architekta Le Corbuisera (Heidi Weber Museum), které dnes sídlí v jeho posledním navrženém domě.

Odpočinek a výlety

Curyšské jezero je v letních měsících velmi populárním místem rekreace místních i turistů. Kvalita a čistota vody v jezeře umožňuje její konzumaci a Curych ji jako pitnou využívá již po staletí. Na jezeře se nachází několik malých ostrůvků a přepravu mezi jednotlivými centry zajišťují zejména malé loďky pro 17 osob.

Díky poloze Curychu v údolí nabízí okolní kopce nádherné panoramatické výhledy na celé město a přilehlé jezero. Asi nejhezčí pohled se naskýtá z 873 metrů vysoké hory Üetliberg, na jejíž vrchol jezdí pravidelná vlaková linka přímo z Curychu. Na vrcholu stojí 186 metrů vysoká televizní věž, a také hotel.

V zimních měsících se dá přímo z Curychu vyrazit vlakem do nedalekého lyžařského střediska Frumserberg, které s oblibou využívají i místní. Za návštěvu rozhodně stojí zdejší ZOO, která chová řadu vzácných a ohrožených druhů, jako například sněžné leopardy nebo pandy.

Nákupy

Kromě upomínkových předmětů pro turisty je Švýcarsko světově proslulé kvalitou svých hodinek a nožů. Návštěvníci však přirozeně inklinují spíš k jiné proslulé lokální specialitě – švýcarské čokoládě. V Evropě má velmi dobrou pověst například značka Lindt, avšak za absolutní švýcarskou čokoládovou jedničku je považována firma Frey.

 

(Fotografie: MadGeographer – Wikimedia.org)

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑