Velká Británie Cardiff

Fotografie: Richardjo53 | Licence: CC 2.0

0

Cardiff – Velšský drak v plné síle

Formálně nazývané autonomní Knížectví Wales leží na západě ostrova Velké Británie a na východě hraničí s Anglií. Hlavní a největší město země se nazývá Cardiff. Najdeme ho na jižním pobřeží Walesu. Městem protéká řeka Taff, která se zde vlévá do vod Bristolského zálivu. Statut města obdržel Cardiff teprve v roce 1905 a hlavním městem Walesu se stal až v roce 1955. Patří tak mezi jedno z nejmladších hlavních měst Evropy. Samotné město obývá téměř 350,000 obyvatel, celou metropoli více než 1 milion obyvatel. V měřítku celého Spojeného království je Cardiff 10. největším městem.

Turismus v Cardiffu

Od 90. let 20. století se Cardiff úspěšně rozvíjí a stává se velmi populární turistickou destinací. Již v dnešní době navštíví město ročně bezmála 20 milionů turistů. Ti sem přijíždějí především za místními památkami a turisticky atraktivními místy, dále bezpochyby za zdejší výtečnou kuchyní plnou jehněčího, mořských plodů a piva. Velmi častými návštěvníky jsou také sportovní fanoušci mířící na slavný a světoznámý Millennium Stadium nebo lidé přijíždějící za nákupy do rušných obchodních ulic v Cardiff city centre.

Památky a zajímavá místa

Jako v mnoha jiných městech ve Velké Británii i zde v Cardiffu dodnes stojí místní středověký hrad postavený v neogotickém slohu, jenž je s přehledem největším turistickým lákadlem. Na místě dnešního hradu stála již ve 3. století našeho letopočtu římská pevnost, kterou v 11. století nahradil hrad postavený Normanskými dobyvateli. V 15. století proběhly další rozsáhlé přestavby, ale dnešní podobu hrad nabyl až v druhé polovině 19. století, kdy byla dokončena kompletní remodelace hradu a okolních staveb v neogotickém duchu. Jako součást hradu byly zakomponovány také vykopávky a pozůstatky zmiňované římské pevnosti.

Další ikonou města je Pierhead Building. Typicky červená budova stojí od roku 1897 a hodinám na její věži se neoficiálně říká „Baby Big Ben“ nebo taky „Big Ben of Wales“. Dnes budova patří k oficiálním sídlům zdejšího autonomního zřízení National Assembly for Wales.

Netradičním a moderním designem zaujme další administrativní budova tohoto zřízení – budova velšského parlamentu – The Senedd. Otevřena byla teprve v březnu 2006, a to samotnou královnou Alžbětou II. Centrem zdejší vlády je pak neogotická budova Městské radnice.

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑