Bulharsko Burgas

Fotografie: Tsvetan Bondzhov | Licence: CC 2.0

0

Burgas – Lázně, tmavý písek a všudypřítomná zeleň

Burgas je turisticky atraktivní pobřežní město ve východním Bulharsku na pobřeží Černého moře. Zdejší honosné budovy a kvalitní turistické zázemí bylo vybudováno díky významnému ekonomickému charakteru města. Kromě největšího přístaviště v Bulharsku zde funguje také klíčové mezinárodní letiště, největší ropné rafinérie v jihovýchodní Evropě a významní bulharští producenti v rybářském průmyslu.

Turistická lákadla města Burgas

Subtropické podnebí, teplé moře a tmavý písek jsou hlavními lákadly, která po rozpadu Sovětského svazu začala do Burgasu a Bulharska obecně přivádět víc a víc turistů. Dnes už je turismus významnou součástí městské ekonomiky a Burgas po vzoru jiných evropských metropolí naplno využívá své bohaté historie a kultury, aby přilákal všechny druhy turistů – ať už ty hledající pouze odpočinek a relax, nebo ty toužící po poznávání památek, muzeí apod. Dalším „esem v rukávu“ Burgasu je lázeňství s tradicí sahající až do starověku, kdy v oblasti Burgasu vybudovali první hydrotermální lázně Thrákové.

Příroda

Bažiny a jezera v okolí Burgasu tvoří přirozené životní prostředí pro více než 250 druhů ptáků, z nichž 61 je ohrožených v Bulharsku a 9 dokonce světově. Dále zde žijí významné druhy ryb a bezobratlých. Většina zdejších mokřadů proto patří mezi chráněné oblasti a jsou vyhledávaným cílem biologů i turistů.

Zajímavá místa

Burgas nabízí celou řadu zajímavých historických památek. Dodnes se v městě zachovaly pozůstatky římského města Develtum a ve starověku založených lázní Aquae Calidae. Nejvýznamnější náboženskou budovou je Katedrála Cyrila a Metoděje, který náleží pravoslavné církvi. Jedním z nejstarších kostelů ve městě je pak Kostel Arménské ortodoxní církve. Známé je také náměstí Tsaritsa Ioanna s fontánou, nebo zdejší dlouhé molo na hlavní městské pláži.

Při procházkách Burgasem se určitě vyplatí navštívit muzeum archeologie (založeno v roce 1925), galerii umění a nebo tzv. „Mořskou zahradu“, nádherný park ležící na pobřeží považovaný za významnou národní architektonickou památku Bulharska. Díky svému designu se slavnou stala budova  Mořského kasína (Morsko Kazino), nacházející se v parku.

Gastronomie

Bulharská kuchyně založená na mléčných výrobcích, zelenině a rybách je považována za jednu z nejzdravějších v Evropě. Balkánský sýr, šopský salát, přírodní jogurty, mleté maso a grilované ryby patří mezi každodenní pokrmy. Oblíbenými nápoji jsou jednak zdejší kvalitní vína, nebo pro Balkán typická pálenka rakije.

 

(Fotografie: Nasomatrix – Wikipedia.org)

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑