Maďarsko Budapest

Fotografie: Maurice | Licence: CC 2.0

0

Budapešť – Meruňková pálenka a paprika

Budapešť, osmé největší město Evropské Unie a místo, kam si nemusíme při jeho návštěvě měnit čas na svých hodinkách. Hlavní město Maďarska ležící na řece Dunaji je dopravním a kulturním centrem celého státu. V Budapešti je oproti Praze teď trochu tepleji, ale jinak je tu počasí velmi podobné. Nejhezčí velkoměsto Evropy vzniklo sloučením Budína a Pešti.

Celému městu dominuje budova maďarského parlamentu, jenž je vytvořen v neogotickém slohu a trochu svým vzhledem připomíná anglický parlament. Turistických památek v Budapešti je opravdu mnoho. Navštívit byste ale rozhodně měli Budínský hrad, který je rovněž symbolem celého města, dále pak Baziliku sv. Štěpána nebo Rybářskou baštu. Kromě těchto památek nalezneme v Budapešti jeden z největších lázeňských komplexů a tím jsou Széchényiho lázně. Už skoro sto třicet let si sem nemocní jezdí léčit bolavé klouby.

Noční život Budapešti vtáhne do víru každého společenského člověka. Najdete tu spoustu divadel, kaváren a restaurací. Mezi nejvyhlášenější patří brasserie Karpatia, kde ke konzumaci známých maďarských lahůdek vyhrává nefalšovaná cikánská kapela. Hlavní město Maďarská má skoro dva miliony obyvatel a rozkládá se na 525 kilometrem čtverečních.

U nejmenších turistů je nejoblíbenější zábavní park Vidám a pochopitelně zoologická zahrada v Městském sadu. Zábavnímu parku je už více než sto let a vznikl umístěním pouťových atrakcí do anglického parku. Zoologická zahrada Budapešť patří plošně k menším zahradám, aspoň v porovnání s Pražskou ZOO. Své uchozené nohy můžete nechat odpočinout v metru, autobusech, tramvajích a v trolejbusech. Jednoduchá jízdenka stojí 300 forintů (28 Kč) a přestupní 470 forintů (44 Kč). Metro v Budapešti má tři trasy a tramvaje mají výhradně žlutou barvu.

Známe maďarské víno, pochází z Tokaje a nejčastější ingrediencí v tamější kuchyni je paprika. Nezapomeňte ochutnat i místní pálenku, nejlepší je meruňková Kecskeméti barack, která ale může stát až 2000 forintů, což je asi 190 korun českých. Klidně ochutnejte i švestkovou nebo hruškovou pálenku.

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑