Belgie Brusel

Fotografie: Carolina Ödman | Licence: CC 2.0

0

Brusel – Čůrající chlapeček a cechovní domy

Brusel je suverénně největší město celé Belgie, o tom, že je zároveň jejím hlavním městem nemusím ani mluvit. Cedule, směrovky a dopravní značení je psáno dvojím jazykem, jako tomu bylo před mnoha lety i v Čechách. Tady se ovšem nejedná o žádnou okupaci. Vjíždíme do města s názvem Bruxelles, ale i Brussels. Úředními jazyky jsou tu francouzština a nizozemština, ne němčina, jak se původně mylně domníváme.

Ovšem největším tahákem je pro mě Manneken Pis, neboli Čůrající chlapeček, o kterém jsme se učili už ve škole. Chlapeček je bronzová soška skutečně konající potřebu do fontány na rohu ulic Rue de l´Etuve a Rue des Grands Carmens nedaleko Velkého náměstí Bruselu. Ovšem ani takové světoznámé sošce nesmí chybět ta správná pověst. Manneken Pis prý svým čůráním kdysi zneškodnil pumu, která měla vyhodit do povětří radnici i se zasedající městskou radou. Není divu, že se stal maskotem Bruselu tak maličký hrdina.

Jednoznačným cílem všem turistů je Grand Place, vlámsky Grote Markt, česky Velké náměstí. Unikátem na pravoúhlém náměstí jsou cechovní domy, kterých tu stojí rovných třiatřicet. Bohužel byly vystaveny na nemilost komerci a to se na nich podepsalo. Nad radnicí je v plné kráse umístěna socha Sv. Michaela, patrona města Bruselu.

Naší návštěvě neujde ani původní budova cechu pekařů, nyní Královský dvůr, který má oficiální jméno La Maison du Roi. Koncem 19. století byl přestavěn na městské muzeum sídlící právě na Velkém náměstí Bruselu. Mnohdy je špatně zaměňován za Le Palais du Roi, což je Královský palác. Ten je totiž oficiálním sídlem belgického krále a letos se v něm vystřídali hned dva králové, tedy Albrecht II., který v červenci abdikoval a na jeho místo nastoupil vlastní syn Filip, který stojí v čele belgické monarchie dodnes.

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑