Francie Bordeaux

Fotografie: Grand Parc - Bordeaux, France | Licence: CC 2.0

0

Bordeaux – Perla Akvitánie a Mekka vinařů

Francouzské přístavní město ležící na řece Garonně v jihozápadní Francii a hlavní město vinařství, to je Bordeaux. Téměř čtvrt milionové centrum regionu Akvitánie bývalo kdysi označováno jako „La Belle Endormie“ (Spící kráska). To už ale dávno není pravda. Dnes rušné Bordeaux tepe čilým turistickým životem a nejčastěji se městem nese cinkot pozvednutých číší, protože víno je s Bordeaux spjato od nepaměti.

Vína z Bordeaux

Počátky vinařství v Bordeaux sahají až do 1. století našeho letopočtu, kdy sem víno dorazilo společně s Římany. Tradice vín z Bordeaux se začala psát v 8. století a trvá dodnes. Základními odrůdami jsou Merlot a Cabernet Sauvignon. Vinobraní v oblasti Bordeaux vyprodukuje každoročně více než 700 milionů láhví vína, z čehož 89% tvoří víno červené. Velké množství produkovaného vína je klasifikováno jako víno stolní, avšak několik procent produkce se řadí mezi nejdražší a nejprestižnější vína na světě. Od roku 1981 se v Bordeaux každoročně koná nejvýznamnější veletrh vína na světě, Vinexpo.

Památky a turismus

Bordeaux nabízí oficiálně 362 významných historických a kulturních pamětihodností. Víc má ve Francii pouze Paříž. Historické centrum je výstavní skříní městské architektury 18. století, díky čemuž se dostalo až do seznamu světového dědictví UNESCO. Mezi nejvyhledávanější památky patří rozlehlé náměstí Place des Quinconces, nádherná neoklasicistní divadelní budova Grand Théâtre de Bordeaux z roku 1780, gotická Katedrála svatého Ondřeje, kterou rovněž najdeme na seznamu UNESCO a majestátní zámek na břehu řeky Garonn, Palace de la Bourse. Nejvýznamnějším mostem přes Garonnu je Pont de pierre vystavěný v letech 1819 až 1822. Za nákupy turisté nejraději vyrážejí na místní třídu Rue Sainte-Catherine.

Po čase stráveném poznáváním Bordeaux a jeho památek je v podstatě nutností projít se po okolních vinicích za hranicemi města, které se rozprostírají na svazích okolo nádherných historických zámků a kde jsou už po staletí pěstována vyhlášená vína světových kvalit. Samozřejmostí je ochutnávka místního červeného, vždy a všude.

Počasí v Bordeaux


Památky v Bordeaux

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑