Španělsko Bilbao

Fotografie: Andrea Ciambra | Licence: CC 2.0

1

Bilbao – Dechberoucí architektura v centru Baskicka

Největší a hlavní město autonomní provincie Baskicko na severu Španělska. S populací 368 tisíc obyvatel je desátým největším městem v zemi. Celá metropole s okolními přidruženými městy má téměř 1 milion obyvatel a je pátou nejlidnatější oblastí ve Španělsku. Řeč je o Bilbau, centru nejen hrdého Baskicka, ale také překrásné architektury a rozmanité kultury.

Město Bilbao

Bilbao je vnitrozemní město, ale leží pouhých 14 kilometrů od vod Biskajského zálivu, se kterým ho pojí městem protékající řeka Nervión. Na jejích březích stojí už od 14. století, kdy bylo Bilbao založeno. Zpočátku se jednalo především o důležitý přístav, ale během 19. a začátku 20. století prošlo město industrializací a stalo se nepostradatelným srdcem druhé největší průmyslové oblasti ve Španělsku, hned po Barceloně. Od 90. let 20. století však probíhá v Bilbau deindustrializace a staré průmyslové oblasti se postupně zaplňují moderní zástavbou navrženou věhlasnými architekty z celého světa.

Moderní Architektura

Ikonou Bilbaa, která nastartovala zdejší mohutný nárůst turistického ruchu, je Guggenheimovo muzeum. Dostavěno a otevřeno bylo v roce 1997 a ihned vzbudilo velký zájem díky své futuristické architektuře. Experti jej řadí mezi 30 nejvýznamnějších budov postavených během posledních 30 let. Budova tvarem připomíná loď a je postavena především z vápence, skla a titanu, jenž pokrývá celý plášť. Sbírka muzea obsahuje především moderní umění 20. století, ale vždy je zde kromě stálé sbírky k dispozici nějaká další zajímavá dočasná výstava. V budově je také restaurace nabízející lokální baskickou kuchyni.

Další nutností pro milovníky moderní architektury je bílý pěší most Zubizuri klenoucí se přes řeku Nevión od světově významného španělského architekta Santiaga Calatravy. Stejný architekt je také autorem haly zdejšího letiště, které funguje od roku 2000. V centru jistě nepřehlédnete dvojici 83 metrů vysokých obytných budov Isozaki Atea (Atea znamená v baskičtině „brána“ – pozn. autora) od japonského architekta Araty Isozakiho.

Historické památky

Z historické architektury může Bilbao nabídnout také širokou škálu budov. Po rekonstrukci a modernizaci se populárním cílem turistů stala Alhondiga, bývalý vinný sklad z roku 1909, kde dnes sídlí knihovna, bary, restaurace, kino a dokonce i bazén s proskleným dnem. Ještě starší je zdejší gotická Katedrála sv. Jana, jejíž původ pravděpodobně sahá až do 14. století a mnoho mnoho dalších překrásných budov, které vám Bilbao naservíruje doslova na každém kroku.

SLOVNÍČEK
Hola ve Španělsku se téměř nikde neříká Dobrý den, místo toho se všichni zdraví Hola ([:ola:]), což v překladu znamená ahoj
Cerveza Cerveza znamená v překladu pivo, takže kdekoliv ve Španělsku uvidíte tento nápis, tak budete vědět, že si tam můžete dopřát tento zlatavý mok
Paella jídlo na způsob rizota, ale místo masa jsou mořské plody

Štítky:


Jedna odpověď k Bilbao – Dechberoucí architektura v centru Baskicka

  1. Julie says:

    Španělsko jako celek rozhodně stojí za návštěvu, a nejenom tato lokalita, ale i řada dalších rozhodně stojí za poznání. Osobně mohu jenom doporučit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑