Německo Berlín

Fotografie: Martin Fisch | Licence: CC 2.0

0

Berlín – Město světového formátu

Cesta do Berlína nám trvá autem něco přes tři hodiny. Po příjezdu nás vítá město světového formátu, překvapilo nás, jak je toto město kreativní a pulzující jako nikdy jinde. Střídají se tu miliony návštěvníků. Více než dvacet let po pádu Berlínské zdi tu najdeme kolorit, kdy se tady misí různé kultury světa.

Berlín se stal hlavním městem Spolkové republiky Německo v roce 1991. V současné době patří k největším městům na světě a zároveň je druhým největším městem Evropské unie. Rozlohu má neuvěřitelných 892 kilometrů čtverečních.

Braniborská brána

Branderburger Tor, neboli v češtině Braniborská brána, se nachází na náměstí Pariser Platz a je jednou z nejznámějších památek Berlína. Tato brána byla zhotovena v roce 1734 a tehdy se moc nelišila od ostatních bran v opevnění celého města. Avšak v letech 1788 až 1791 byla předělána do současné podoby a v roce 1793 přibyla na vrcholu brány kvadriga. V současné době neslouží brána k žádným účel, ale i tak se řadí mezi nejznámější symboly města Berlína.

Říšský sněm (Reichstag)

Druhou asi nejznámější berlínskou památkou je budová Říšského sněmu. Ročně ho navštíví více než 3 milióny turistů z celého světa,  takže pokud se budete chtít podívat dovnitř, tak si budete muset vystát velkou frontu. Jestliže však frontu čekat nechcete, tak si můžete vaší prohlídku parlamentu objednat a to na následující adrese: Visite.bundestag.de.

Postupimské náměstí

Postupimské náměstí v Berlíně je komplexní postmoderní monument. Ve dvacátých letech bylo pulsujícím srdcem metropole. První semafor v Evropě tu zkrotil dopravní ruch. V jeho okolí se rojily vyhlášené kavárny a zábavní podniky. Během války na něj pršely bomby. Berlínská zeď ho proměnila v zemi nikoho, obývanou králíky a pohraničníky. Po sjednocení Německa nad ním vyrostl les stavebních jeřábů a proměnil ho v největší staveniště světa. Dnes je Postupimské náměstí chloubou Berlína a přehlídkou světové architektury

Náměstí Republiky

Budova z roku 1978 připomínající komunistický funkcionalismus s adresou Wilhelm strasse číslo 44 nedaleko Platz der Republik, neboli náměstí Republiky. Je to parkové náměstí přímo v centru Berlína. Nachází se ve čtvrti Tiergarten v centrální okrsku ve vládní čtvrti před Bundestagem. V bezprostřední blízkosti se také nachází řeka Spréva. Platz der Republik se rozkládá na ohromné ploše skoro sedmatřiceti kilometrů čtverečních.

Checkpoint Charlie

Vydáváme se jižněji, abychom navštívili Checkpoint Charlie. To, že jde o bývalý hraniční přechod, jsme věděli, ale nenapadlo nás, že z původní Berlínské zdi a přechodu už nezbylo vůbec nic. Checkpoint Charlie se nachází na křižovatce ulic Friedrichstrasse a Kochstrasse. Tento hraniční přechod kdysi spojoval americký sektor města se sovětským.

Mezi další významné berlínské památky patří zámek Schloss Charlottenburg, televizní věž Fernsehturm a další.

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑