Řecko Athény

Fotografie: Pedro Szekely | Licence: CC 2.0

0

Athény – Antická kolébka demokracie (II. část)

Další památky Athén

V centru současných Athén se nachází také obchodní a administrativní centrum starověkých Athén zvané Agora. Dnes zde nalezneme hned několik historických památek, z nichž nejvýznamnější je pravděpodobně Hefaistův chrám. Jeho vybudování se datuje do roku 449 před naším letopočtem a je považován za nejzachovalejší antický chrám na světě a za jednu z nejzachovalejších antických památek vůbec. Díky historicky neměnné pozici městského centra nalezneme v Agoře památky od neolitického období pravěku až po středověký kostel z 11. století.

Pro pořádání výstav a kongresů byl v Královských zahradách Athén, jež jsou otevřený veřejnosti, zbudován klasicistní palác Zappeion, který je díky svému žlutému zbarvení nepřehlédnutelný. Novoklasicistní styl pak reprezentuje budova Řeckého (helénského) parlamentu, ke které se dá dostat buď z již zmiňovaných Královských zahrad, nebo z velkého náměstí Syntagma.

Moderní architektura

Athény dnes nabízejí bezproblémovou a moderní městskou přepravu díky velké výstavbě a modernizaci zdejší infrastruktury, která proběhla v letech před pořádáním Letních olympijských her v roce 2004. Díky olympijským hrám je v Athénách také možno zhlédnout moderní architekturu 21. století, především v podobě sportovních komplexů a stadionů.

Kam za nákupy a co nakoupit

Hlavním nákupním střediskem Athén je městská část zvaná Monastiraki, rozprostírající se v uličkách okolo stejnojmenného náměstí, kam se kromě místních sjíždějí se svými produkty i obchodníci z celé Attiky. Nalezneme zde množství butiků, obchodů se suvenýry nebo místními specialitami. S Řeckem je neodmyslitelně spjat kvalitní alkohol (vína, Metaxa či místní pálenka Ouzo), olivový olej, dřevěné a keramické výrobky a díky produkci oliv také velmi kvalitní kosmetika (mýdla, krémy, soli do koupele). Při nákupu se neostýchejte vyjednávat o ceně, jedná se o tradiční zvyk.

SLOVNÍČEK
Καλημερα [kalimera] Dobré ráno nebo také dobrý den v řečtině
Καλησπέρα [Kalispera] Dobrý večer v řečtině

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑