Francie Antibes

Fotografie: Pedro Szekely | Licence: CC 2.0

0

Antibes – Umělci, slunce a klid

Antibes je malebné město na pobřeží francouzské riviéry nedaleko hranic s Itálií ležící mezi známými perlami riviéry, městy Cannes a Nice. Na rozdíl od svých větších sousedů si však Antibes dodnes zachovalo specifickou atmosféru, která do města napříč historií lákala mnoho známých umělců. Žil, čerpal inspiraci a tvořil zde například Pablo Picasso, F. S. Fitzgerald nebo E. Hemingway.

Založení města se datuje až do 5. století před naším letopočtem, kdy do oblasti dnešní francouzské riviéry dorazili řečtí kolonizátoři. Dnes Antibes obývá téměř 77 tisíc obyvatel a je oblíbeným cílem majetných lidí, kteří si ve zdejší oáze klidu s oblibou stavějí přepychové příbytky.

Významná místa v Antibes

Hlavní městská pevnost old Bastion St Andre ze 17. století je domovem pro hned několika muzeí. Archeologické muzeum shromažďuje předměty ze zdejších vykopávek i artefakty nalezené ve vracích lodí u pobřeží města a v přístavišti. Napoleonovo námořní muzeum se zase pyšní kolekcí Napoleonových pamětihodností, obrazů a lodních modelů. Ve sbírce muzea jsou také části jeho oblečení jako například jeden z jeho pověstných klobouků. Ve městě se nachází ještě Picassovo muzeum nebo muzeum Absintu.

Jeden z nejlepších výhledů na celé město i pobřeží se naskýtá z vrcholu Majáku de la Garoupe. Nejvýznamnější křesťanskou památkou městě je Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie z 11. století. Na jeho stavbu byly použity kameny z původních římských staveb a dnešní fasádu má kostel od 18. století. Z interiéru nejvíc zaujmou jednak barokní obrazy a především dřevěná řezba zobrazující smrt Ježíše v životní velikosti z roku 1447.

Tipy na výlety a procházky

Pro odpočinek a relax nabízí město hned dva parky – Park Exflora a Thuretův park. Alternativou může být procházka v zahradách okolo vily Eilenroc a nebo procházka kolem Cap d‘ Antibes, což je poloostrov vybíhající z města do moře. Vede zde cesta pro auta, ale i pěší stezka, která se klikatí skalami podél pobřeží. Pěší túru doporučujeme zakončit posezením v některém městském bistru u sklenky růžového vína.

Za návštěvu stojí zdejší mořská ZOO Marineland, kde zároveň probíhají drezůry s delfíny nebo kosatkami. Výlet je možné spojit s návštěvou zdejšího aquaparku nebo motýlí farmy, které najdete hned v sousedství Marinelandu. Pokud preferujete koupání v moři, Antibes a okolí nabízí 25 kilometrů dlouhé pobřeží poseté 48 převážně kamennými plážemi.

SLOVNÍČEK
Bonjour Ahoj / Dobrý den
Bonsoir Dobrý večer
Au revoir Nashledanou

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑