Nizozemsko no image

Fotografie: | Licence: CC 2.0

0

Amsterdam – Nejen drogy a sex

Amsterdam je hlavní město Nizozemska. V současnosti je největším městem, kulturním a finančním centrem. Nesídlí zde však nizozemský parlament, vláda, ani královská rodina.

Žije zde okolo 800 000 lidí, poklid však nečekejte- turistů sem přijíždí opravdu hodně. Největším lákadlem jsou ulice červených luceren a nahých dívek Red light district a také místní Cofee shopy. Tedy místa, kde se legálně prodává marihuana. V Amsterdamu jich je opravdu velké množství, od menších prodejen až po několika patrové kluby. Některé z nich mají celkem vydařený interiér, doporučila bych např. Rasta baby (obsluha z Jamajky), Doors (ve stylu 70. let) nebo nejstarší a nejznámější cofee shop Bulldog.

Pro kulturní nadšence klasického typu je lákadlem historické centrum , jedno z největších v Evropě. Skládá  se z několika ostrůvků a přibližně 400 mostů, čímž se rovná počtu mostů např. v Benátkách a Petrohradu. Atmosféru můžete nasát přímo z lodní paluby, nebo můžete navštívit Muzeum námořní plavby. Obyvatelé jsou tu také hodně pyšní na své domy, více než 7000 z těchto staveb je pod památkovou ochranou a vytvářejí tolik charakteristickou podobu města. Nejvíce jich je ze 16.-17. století, které v Nizozemí nazývají Zlatým věkem. V této době vznikl i systém kanálů okolo středu města. Nejznámějšími kanály jsou Kanál pánů, Kanál císařů a Kanál princů.

K nejstarším architektonickým památkám patří kostel Oude Kerk a Nieuwe Kerk, tedy Starý a Nový. Z veřejných budov potom Váha.

Krom toho také bývá Amsterdam nazýván městem kultury a muzeí. Město je proslaveno svými galeriemi. Na Muzejním náměstí naleznete hned tři z nich- Říšské muzeum, Van Gogh muzeum a Stedelijk (prezentující moderní umění).Najdete zde i budovu opery. Z dalších muzeí bych doporučila dům Anny Frankové, Židovské historické muzeum nebo Rembrandthuis.

Z místní gastronomie nezapomeňte ochutnat různé druhy sýrů.

Počasí v Amsterdamu


Památky v Amsterdamu

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑